Spotkanie opłatkowe misjonarzy w Domu prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego w Kurytybie

Encontro natalino de missionários na Casa provincial da Sociedade de Cristo

Już od 10 lat w Domu prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego w Kurytybie organizowane są spotkania opłatkowe, w których biorą udział polscy i polonijni misjonarze pracujący na południu Brazylii. W tegorocznym spotkaniu zorganizowanym przez księdza Kazimierza Długosza prowincjała chrystusowców wzięło udział 19 misjonarzy reprezentujących różne rodziny zakonne oraz diecezje. Aby dotrzeć na spotkanie, niektórzy z uczestników musieli pokonać nawet kilkaset kilometrów. Najdłuższą drogę odbył ks. Tomasz Gwiazda misjonarz ze zgromadzenia księży werbistów, na co dzień pracujący w oddalonym o ponad 400km od Kurytyby, Sao Paulo. Po raz drugi w spotkaniu wziął udział wychowanek chrystusowców Dom Celso Antônio Marchiori biskup diecezji Sao Jose dos Pinhais. Przewodniczył on Mszy świętej oraz wygłosił okolicznościowe kazanie. Podobnie jak w poprzednich latach spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń duszpasterskich, podzielenie się opłatkiem oraz degustacją przygotowanego przez ekipę pani Anny Turek polskiego posiłku. Mimo oddalenia od Polski o ponad 10 tyś. kilometrów potomkowie polskich emigrantów w 4, 5, a nawet 6 pokoleniu nadal kultywują polskie zwyczaje Bożonarodzeniowe, z których najbardziej znanym jest opłatek, śpiewanie kolęd oraz wspólna wieczerza wigilijna. Co prawda odbywa się to w nieco innej scenerii, gdyż w tym czasie na południowej półkuli rozpoczyna się kalendarzowe lato, jednak nie przeszkadza to uroczystym świętowaniu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania, które są umieszczone w Galerii Fotografii naszej strony internetowej oraz  w popularnym serwisie You Tube:

Za: www.brazylia.chrystusowcy.pl

Wpisy powiązane

Kongres Eucharystyczny w USA: widzieliśmy, jak Bóg odnawia swój Kościół

Głosił kazania dla trzech papieży i ustanowił rekord. Niezłomny kardynał kończy 90 lat

Rozgrywki dla młodych osób po amputacjach i ośrodek sportowo-rehabilitacyjny: salezjanie mają wielkie marzenia, pragnąc leczyć rany wojenne