Po roku intensywnej wędrówki, coraz bardziej zbliżamy się do Częstochowy, duchowego serca Polski, do stóp Sanktuarium Jasnogórskiego, gdzie czczona jest święta ikona Czarnej Madonny. Na miejscu spotkamy się w dniach 11–16 października my, Bracia Kapucyni z Europy, reprezentowani przez naszych ministrów, kustoszów i delegatów prowincjalnych.
Drodzy bracia, chociaż nie wszyscy będziemy mogli być tam obecni, spotkanie będzie dotyczyło każdego z nas z osobna i naszych wspólnot. Dlatego, aby móc łączyć się duchowo, będziemy mogli śledzić niektóre uroczystości i spotkania za pośrednictwem mediów społecznościowych: FB Il sogno della fraternità.
– Kapucyni w Europie (https://www.facebook.com/cappuccini.europa/). Oprócz transmisji na żywo, na koniec każdego dnia udostępniane będzie podsumowanie wideo i relacja z dnia. Wszyscy pragniemy czuć się braćmi w drodze, która nas jednoczy i kieruje ku odnowionym drogom braterstwa.
- Oficjalna strona internetowa spotkania – https://europa2021.ofmcap.org
- Facebook – https://www.facebook.com/cappuccini.europa/
- Instagram – https://www.instagram.com/il_sogno_della_fraternita/
22 listopada 2020 roku nasz Minister generalny br. Roberto Genuin opublikował list okólny „Do Braci Europy”, który rozpoczął od cytatu Papieża Franciszka, „Marzę o Europie, która jest rodziną i społecznością. Marzę o Europie wspierającej i hojnej”, i tym samym wytyczył drogę animacji Zakonu na Starym Kontynencie.
W liście tym Generał zastosował schemat, który zawiera cztery konkretne punkty mające pomóc ukierunkować ścieżkę animacji: cel, metodę, narzędzia i treść.
Określając cel br. Roberto przypomniał, że „musimy zacząć myśleć o sobie jako o braciach kapucynach Europy!”. Czerpiąc z naszej kapucyńskiej tradycji Minister generalny podkreślił, że jesteśmy wezwani do rozwijania szerokiej wspólnoty, zachęcając wszystkich braci i okręgi do pełnego zaangażowania i solidarności ze sobą.
Wskazując metodę zaprosił nas do wzmocnienia odpowiedniej refleksji, aby znaleźć odwagę zrozumienia tego, co dzieje się w Europie i naszej rzeczywistości, a także uchwycenia znaków czasu, które Bóg rozsiewa nawet wśród krętych dróg, przez które przechodzimy. Znaki już istnieją, uznał Minister, i są widoczne i namacalne dzięki podejmowanym inicjatywom, takim jak: Wspólnoty św. Wawrzyńca, współpraca międzynarodowa, wspólnoty i domy międzyprowincjalne. Musimy zacząć od tych znaków, aby znaleźć nową metodę życia braterskiego.
W punkcie trzecim br. Roberto wskazał źródła, czyli narzędzia niezbędne do prześledzenia nowych dróg braterstwa: biura Kurii Generalnej, które są odpowiedzialne za towarzyszenie każdemu z nas; różne grupy i sektory; Komisja ds. Morza Śródziemnego; Komisja ds. Wspólnot św. Wawrzyńca; Ratio Formationis.
Jeśli chodzi o treść, określił cztery obszary, nad którymi należy w tych dniach zastanowić się: „konieczność aktualizacji” strukturalnego „projektu Europy”, „środowisko formacyjne”, „Wspólnoty św. Wawrzyńca” i „braterska współpraca międzynarodowa”.
Za: www.ofmcap.org