Spotkanie Europejskiej Sieci Duszpasterzy Akademickich

Po raz pierwszy w Polsce odbył się zjazd przedstawicieli ESDA, Europejskiej Sieci Duszpasterzy Akademickich (JUPC – Jesuit University Pastoral Care). Spotkania odbywały się w dniach 14-16 lutego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II, gdzie za duszpasterstwo akademickie odpowiadają jezuici. Poniżej relacja ze strony Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Zadaniem duszpasterstwa akademickiego jest nie tylko przekazywanie wiedzy młodym osobom, lecz także wspieranie tych osób w dorastaniu do pełni człowieczeństwa, jaką jest świętość – podkreślił podczas spotkania z przedstawicielami Europejskiej Sieci Duszpasterzy Akademickich (ESDA) prorektor KUL do spraw misji, ks. prof. Mirosław Sitarz.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II gościł przedstawicieli prowadzonej przez jezuitów – Jesuit University Pastoral Care (JUPC). Oprócz reprezentantów z Polski w wydarzeniu udział wzięło również dwudziestu przedstawicieli duszpasterstw z takich krajów jak: Belgia, Chorwacja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Wielka Brytania. Tematem przewodnim czterodniowego zjazdu, w którym uczestniczyła grupa osób świeckich i duchownych zaangażowanych w działalność duszpasterstw akademickich, było przekazanie informacji i wdrożenie metod związanych ze wspieraniem studentów w trudnych sytuacjach życiowych.

Kapelani i pracownicy duszpasterstw akademickich powinni mieć w sobie wrażliwość na drugiego człowieka, powinni akceptować, a nie osądzać młodych ludzi. Każdy jest przecież bardzo mile widziany w duszpasterstwie – powiedziała uczestniczka ESDA, Martha Dimech, która jako osoba świecka pracuje w duszpasterstwie akademickim przy L-Università ta’ Malta.

Jezuita ojciec Adam Juchnowicz z Duszpasterstwa Akademickiego KUL, które było zaangażowane w organizację wydarzenia, zaznaczył, że w krajach zachodnich popularna jest praktyka, mająca na celu zaangażowanie osób świeckich do duszpasterstw akademickich. Zajmują się one organizacją pielgrzymek, spotkań, wyjazdów oraz animacją kół modlitewnych.

Ważną częścią programu na KUL była prezentacja dr Małgorzaty Łysiak z Katedry Psychologii Klinicznej KUL pt. „Najczęstsze problemy psychologiczne wśród studentów. Przegląd i rekomendacje dla duszpasterzy akademickich”. Podczas wykładu przedstawiciele ESDA pracowali w grupach, prowadzili dyskusję oraz dzielili się swoim doświadczeniem zawodowym.

Z uczestnikami spotkał się również prorektor KUL do spraw misji, ks. prof. Mirosław Sitarz.

Cieszę się, że gościmy ludzi odpowiedzialnych za duszpasterstwo akademickie w całej Europie – jezuitów oraz osoby świeckie. Wspieranie młodych ludzi jest bardzo trudną i odpowiedzialną funkcją w Kościele – podkreślił ks. prof. Sitarz, który przez 4,5 roku był duszpasterzem akademickim w Warszawie.

W ramach zjazdu odbyła się międzynarodowa Msza św. w Kościele Akademickim KUL. Po mszy poprowadzony został wykład interaktywny o NVC, czyli Porozumieniu bez Przemocy, pt. „Ty nigdy… Ja zawsze…”, czyli jak poprawić naszą komunikację z bliskimi? Prelekcję wygłosili dr Beata Hołtyń psycholog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Piotr Hołtyń, specjalista ze wspierania relacji oraz implementacji NVC w organizacjach.

Zjazdy JUPC, czyli Jesuit University Pastoral Care, odbywają się cyklicznie od kilkunastu lat, za każdym razem w innym kraju. W Polsce odbył się po raz pierwszy. Celem takich spotkań jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, dotyczących pracy w duszpasterstwie akademickim, a także współpraca międzynarodowa i doszkalanie się m.in. w dziedzinie psychologii i komunikacji.

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie