SG – 2019: rok misyjny

W 2019 roku przypada setna rocznica promulgowania Listu apostolskiego “Maximum illud”, którym papież Benedykt XV pragnął pobudzić do odpowiedzialności za misje i głoszenie Ewangelii światu. Dlatego też papież Franciszek ogłosił październik tego roku “nadzwyczajnym miesiącem misyjnym”. W tej perspektywie również tradycyjny Dzień Misji Salezjańskich (DMS) 2019 nabiera szczególnego znaczenia.

“List apostolski Maximum illud, zachęcał z duchem proroczym i ewangeliczną odwagą, aby wyjść poza granice narodów, żeby dawać świadectwo zbawczej woli Boga poprzez powszechną misję Kościoła. Zbliżające się stulecie jego opublikowania niech będzie bodźcem do przezwyciężenia powracającej pokusy, która czai się za wszelką introwersją kościelną, za wszelkim autoreferencyjnym zamknięciem w swoich bezpiecznych granicach, za każdą formą pesymizmu duszpasterskiego, za wszelką bezpłodną tęsknotą za przeszłością, abyśmy się otworzyli na radosną nowość Ewangelii” – napisał papież Franciszek, ogłaszając ten nadzwyczajny miesiąc misyjny.  

W sieci jest dostępna oficjalna strona “nadzwyczajnego miesiąca misyjnego”: http://www.october2019.va/it.html.

W międzyczasie sektor misji salezjańskich już poinformował o haśle Dnia Misji Salezjańskich 2019, które zostało oficjalnie podane w uroczystość Objawienia Pańskiego: “Nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2).

Jak każdego roku, DMS pogłębia jakiś szczególny temat, odnosząc się do danej rzeczywistości kontynentalnej. W tym roku ten jest następujący: “Pierwsze głoszenie Ewangelii wśród uchodźców i wysiedleńców w Afryce”.

Zostały również rozprowadzane pierwsze materiały związane z najbliższym DMS. Plakat i tekst modlitwy już zostały rozesłane do inspektorii na całym świecie, a w lutym zostaną dostarczone inne pomocne materiały, a także filmik wideo w 6 językach.

Plakat przedstawia dwie dziewczyny, gdzie jedna obejmuje drugą. Ten gest podkreśla wartość gościnności afrykańskiej: Afryka, która przyjmuje Afrykę. “Największą migracją w naszych czasach jest migracja afrykańska, gdzie miliony osób są zmuszone do przemieszczania się” – wyjaśniają przedstawiciele sektoru misyjnego.  

W tle widać ujęcia obozów i siedlisk dla uchodźców, zajęć duszpasterskich i edukacyjnych, zwłaszcza w zakresie kształcenia zawodowego, a także – salezjanów, którzy znajdują się wśród uchodźców i wysiedleńców, dzieląc z nimi życie. 

“Temat ten chce skupić naszą uwagę na wyzwaniu dotyczącym tego obszaru posłannictwa pełnego ludzi młodych, którzy oczekują przyjaźni ze strony salezjanów, a także – oratoriów, szkół, ośrodków kształcenia zawodowego i… Dobrej Nowiny. Jest to także okazja do wprowadzenia w życie i promocji ewangelicznej cnoty gościnności, umiejętności przyjęcia drugiego, otwarcia naszych domów, naszych rąk, naszego serca dla drugich, zwłaszcza dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Czyniąc to, dajemy gościnę aniołom, samemu Panu” – mówią na koniec przedstawiciele salezjańskiego sektora misyjnego. 

(ANS – Rzym)

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Michalickie misje w Zambii

Odznaczenie dla ks. Jana Wojczyńskiego SChr

Kamerun: nowy kościół marianów – sanktuarium św. Jana Pawła II