Następne pytanie dotyczyło roli Radnego Generalnego. Zgodnie z obecną tradycją w radzie reprezentowany jest członek każdego obszaru geo-kulturowego. Ale czy jest to obecnie najbardziej odpowiedni model dla Zgromadzenia? Zamiast reprezentacji geograficznej kilku delegatów zasugerowało, aby radnych wybierać ze względu na ich talenty i umiejętności. Jakie są priorytety kongregacji w tym czasie i jakie są umiejętności potrzebne na Radzie Generalnej, aby pomóc Przełożonemu Generalnemu w zajęciu się tymi priorytetami?
Ks. Carlos Luis Suarez Codorniú SCJ, nowy przełożony generalny, powiedział, że dla niego jedną z najważniejszych cech, które wyobraża sobie w radnym generalnym, jest chęć niesienia i przyjmowania pomocy. “Musimy mieć odwagę, aby otrzymać pomoc, jak również zaoferować pomoc innym” – powiedział.
Nowa Rada Generalna!
W sesji popołudniowej wybrano wszystkich pięciu członków Rady Generalnej. Są prezentowani w kolejności wyborów:
Ks. Léopold Mfouakouet SCJ – były przełożony prowincjalny Kamerunu, służył także w poprzedniej Radzie Generalnej. Urodził się w 1968 roku, pierwszą profesję złożył w 1988 roku, a wyświęcony w 1995 roku. Służył w formacji i jako profesor na Katolickim Uniwersytecie w Yaundé.
Ks. Stephen Huffstetter SCJ – służył także w poprzedniej Radzie Generalnej. Były prowincjał prowincji amerykańskiej złożył pierwsze śluby w 1982 r. i został wyświęcony w 1989 r. Przed objęciem funkcji przełożonego prowincjalnego był dyrektorem szkoły indiańskiej św. Józefa w Południowej Dakocie. Służył także w formacji i duszpasterstwie w indiańskich rezerwatach w Południowej Dakocie.
Ks. Artur Sanecki SCJ – także był członkiem poprzedniej Rady Generalnej. Były prowincjał Prowincji Polskiej ma 52 lata, złożył pierwsze śluby w 1985 r. i został wyświęcony w 1991 r. Służył w formacji i nauczał teologii, w tym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Ks. Artur ma doktorat z teologii biblijnej zdobyty na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Ks. Alexander Sapta Dwi Handoko SCJ – jest prowincjałem prowincji indonezyjskiej. Urodził się w 1963 r. Złożył profesję w 1984 r. i został wyświęcony w 1993 r. Służył w parafialnym duszpasterstwie, a także jako ekonom prowincji. Jest byłym prezydentem Fundacji Musi w Indonezji i zasiada w Generalnej Komisji Finansów.
Ks. Levi Dos Anjos Ferreira SCJ – jest piątym i ostatnim wybranym do Rady Generalnej. Pochodzi z Brazylii, a od lat służy w prowincji niemieckiej. Ks. Levi urodził się w 1972 r. I profesję złożył w 1994 r. Wyświęcony w 2002 r. Obecnie służy jako mistrz nowicjatu we Freiburgu w Niemczech. Był jedynym wybranym do rady, który nie był obecny na Kapitule. Ks. Levi, który służył w komisji przygotowawczej, dołączy do Kapituły tak szybko, jak to możliwe.
Za: www.scj.pl