Organizatorem seminarium, które odbywało się w Ciorani koło Neapolu – najstarszym istniejącym nieprzerwanie domu zakonnym Zgromadzenia – był Generalny Sekretariat Formacji oraz Fundacja Uniwersytecka św. Alfonsa z Bogoty w Kolumbii, którą prowadzą redemptoryści. Z powodu zmian personalnych, które zaszły w tym roku na stanowisku szefa Centrum Duchowości, nie było możliwe zorganizowanie kursu duchowości, jak wcześniej zakładano. Postanowiono więc, że obecne seminarium formalnie wypełni tę lukę.
Przez cały czas spotkania obecni byli: o. Generał Michael Brehl, radny generalny i szef Generalnego Sekretariatu Formacji o. Alberto Eseverri, również odpowiedzialny za formację radny generalny br. Jeffrey Rolle oraz Sekretarz Wykonawczy Generalnego Sekretariatu Formacji i koordynator uczelni z Kolumbii, o. Luis Roballo.
Tak liczna grupa przedstawicieli najwyższych władz naszego Zgromadzenia podyktowana była podjęciem tematów niezwykle ważnych dla naszej przyszłości. Przedstawione zostały nowe decyzje Zarządu Generalnego dotyczące formy i struktury formacji podstawowej, która ma mieć ukierunkowanie bardziej międzynarodowe, m.in. poprzez międzyprowincjalne nowicjaty. Ponadto potwierdzono wprowadzenie w drugą niedzielę listopada dnia promocji redemptorystowskiego powołania misyjnego, czyli niedzieli powołaniowej w duchu charyzmatu Zgromadzenia. Wszystkie zmiany mają dotyczyć całego Zgromadzenia i powinny być wprowadzane w większości od 2016 roku.
Poza tym poświęcono sporo czasu przedstawieniu wspólnego minimum programowego nowicjatu, zwanego w naszej terminologii „core curriculum nowicjatu” oraz potrzebie odnowy duchowości w formacji. Podsumowano również kongres watykański dotyczący formacji. Bardzo emocjonującymi elementami seminarium były pielgrzymki do miejsc związanych z początkami Zgromadzenia: Scala, Pagani i Neapol, zwłaszcza że większość uczestników odwiedzała te miejsca po raz pierwszy.
Z najnowszych danych, przedstawionych podczas seminarium, wynika, że aktualnie jest w całym Zgromadzeniu ok. 1000 młodych ludzi na różnych etapach formacji przed pierwszą profesją zakonną. Mamy też 695 profesów, w tym 39 braci przed ślubami wieczystymi. Największą grupę profesów w formacji mamy aktualnie w Azji i Oceanii (262) i Ameryce Południowej (216). Konferencja Afryka – Madagaskar cieszy się 115 młodymi profesami. Ameryka Północna ma 29 współbraci po pierwszej profesji, a Europa 73, choć nadal pozostaje największą konferencją kontynentalną Zgromadzenia.
o. Mariusz Chyrowski CSsR
Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl