Salwatorianie: pierwsze takie święto

Dnia 21 lipca 2021 roku, Rodzina Salwatoriańska na całym świecie, pierwszy raz przeżywała Święto Błogosławionego Franciszka Jordana, jej Założyciela. We wspólnotach salwatoriańskich był to dzień pełen radości i pogłębionej refleksji nad duchowością, charyzmatem i tożsamością.

Kiedyś w tym dniu społeczność Salwatoriańska obchodziła rocznicę przyjęcia przez Jana Baptystę Jordana święceń kapłańskich, a dzisiaj cieszy się z możliwości celebrowania liturgicznego wspomnienia nowego Błogosławionego (15.05.2021).

W Salwatoriańskich kościołach odbyły się uroczyste Msze Święte. Towarzyszyły im okolicznościowe nabożeństwa. Międzynarodowa wspólnota przygotowała wiele tekstów modlitewnych opartych na Dzienniku Duchowym i innych pismach Założyciela. W wielu miejscach uczczono również relikwie.

www.facebook.com/salwatorianie.polskaprowincja  

www.instagram.com/salwatorianie_polska 

Za: www.sds.pl


21 lipca po raz pierwszy oficjalnie obchodzono święto bł. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. W tym dniu wielu braci i sióstr wielkiej Rodziny Salwatoriańskiej zgromadziło się razem, dziękując Bogu za dar swojego Założyciela. Tak było również w Rzymie, gdzie siostry salwatorianki, ojcowie i bracia salwatorianie oraz ich współpracownicy zgromadzili się, aby dzielić się swoją radością, wdzięcznością i wiarą.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10 rano w kościele Santa Maria della Pietà na Campo Santo Teutonico. Przy uroczystym dźwięku dzwonów, około 35 salwatorianów wraz z mieszkańcami Papieskiego Kolegium Campo Santo Teutonico, pod przewodnictwem przełożonego generalnego ks. Miltona Zonty, odmówiło jutrznię, po której nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci błogosławionego. Powodem wyboru tego miejsca jest fakt, że nowo beatyfikowany mieszkał przez pewien czas w Kolegium obok cmentarza „Campo Santo dei Teutonici e dei Fiamminghi” od października 1878 do maja 1879 roku. Piękna marmurowa tablica pamiątkowa została odsłonięta przez dwóch braci salwatorianów: Br. Krzysztofa Konecko, ekonoma Domu Macierzystego, oraz studenta Br. Juana Quintana. To właśnie rektor Papieskiego Kolegium Krzyżackiego, ks. prałat Hans-Peter Fischer, pochodzący z tej samej archidiecezji, co bł. Franciszek Jordan (Fryburg Bryzgowijski), pobłogosławił ją w obecności duchowych synów i córek bł. Franciszka Jordana przy dźwięku dzwonów, obok Bazyliki św. Piotra, i przy aplauzie wszystkich: wyraźny znak entuzjazmu i wdzięczności za dobro, którego Bóg dokonał w osobie Założyciela i nadal dokonuje we wszystkich, którzy chcą żyć charyzmatem salwatoriańskim.

Około godziny 11.00 wspólnota przeszła na Via della Conciliazione i zgromadziła się w kaplicy Domu Macierzystego Towarzystwa na uroczystej Eucharystii. W tym miejscu, które naprawdę zaprasza do modlitwy i medytacji, przechowywane są doczesne szczątki Założyciela.

O. Milton, w swojej homilii, zaprosił wszystkich obecnych, aby podzielali szeroką wizję Założyciela, nie gubiąc się w drobiazgach, mając wzrok utkwiony w Tego, który dał poznać ogromną miłość Boga Ojca: Jezusa Zbawiciela świata. Podkreślił również znaczenie poczucia bycia posłanym, tak jak Jezus został posłany przez Ojca i posłał swoich uczniów, aby byli rybakami ludzi, tak też bł. Franciszek Jordan pragnął tego dla swoich duchowych synów i córek. Salwatorianie są posłani, aby żyć i głosić we wspólnocie, w głębokiej relacji z Bogiem, aby wszyscy mogli odczuć i poznać miłość i bliskość Ojca, objawioną w Jego Synu Jezusie Zbawicielu.

Podczas toastu, po celebracji eucharystycznej, ks. Milton serdecznie podziękował ks. prałatowi Hansowi-Peterowi Fischerowi za jego obecność, hojność i pozwolenie na umieszczenie tablicy pamiątkowej ku czci bł. Franciszka Jordana, a ponadto za dobre i przyjazne relacje, które rozwijają się między wspólnotą salwatoriańską Domu Macierzystego a wspólnotą Papieskiego Kolegium Krzyżackiego.

Uroczystości zakończyły się obiadem: okazją do dalszego braterskiego dzielenia się, koncentrując się na przyjaźni i miłości, do której błogosławiony Franciszek Jordan zawsze wzywał swoich naśladowców.

Niech jego przykład będzie inspiracją dla wielu!

Błogosławiony Franciszku Jordanie, módl się za nami.

Za: www.sds.org

Wpisy powiązane

Głosił kazania dla trzech papieży i ustanowił rekord. Niezłomny kardynał kończy 90 lat

Rozgrywki dla młodych osób po amputacjach i ośrodek sportowo-rehabilitacyjny: salezjanie mają wielkie marzenia, pragnąc leczyć rany wojenne

Dokument watykański: już Pius XII chciał ukarać ks. Marciala Maciela Degollado