Salezjańskie głosy rozlegają się po raz kolejny w ONZ

Po raz drugi w czasie niespełna tygodnia można było usłyszeć salezjańskie głosy w kontekście Forum Politycznego Wysokiego Szczebla (ang. HLPF). Głos zabrali: s. Alessandra Smerilli CMW, podsekretarz Watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, i ks. André Mytilien SDB z Haiti; oboje uczynili to w czasie panelu, który odbył się w ramach jednego z oficjalnych wydarzeń towarzyszących Forum w dniu 12 lipca.  

Wspomniane wydarzenie, które odbyło się na temat “Wiara bez granic: Partnership rządów i organizacji katolickich w celu ograniczenia nierówności w czasie post-COVID w Hiszpanii”, to wspólna inicjatywa “Justice Coalition of Religious” z siedzibą w Nowym Jorku i hiszpańskiej “REDES” (Red de entidades para el Desarrollo Solidario – Sieć jednostek na rzecz solidarnościowego rozwoju).

Na początku roku “REDES”, za pośrednictwem Angela Gudiñy z “Misiones Salesianas”, skontaktowała się z ks. Thomasem Pallithanamem, przedstawicielem “Salezjańskich Misji” przy ONZ, by omówić kwestię organizacji wydarzenia a latere w czasie trwania “HLPF 2021”. Rygorystyczne i efektywne planowanie umożliwiło to wydarzenie. Ta inicjatywa otwarła również drzwi, gdy chodzi o przyszłą współpracę w ramach podobnych przedsięwzięć w ramach  “advocacy”.

Siostra Alessandra Smerilli, zabierając głos w imieniu Dykasterii Stolicy Apostolskiej ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, przywołała przesłanie papieża Franciszka, który wyzwa, by nie tylko ograniczać się do przygotowania się do przyszłości, ale również przygotować samą przyszłość. W Komisji, podzielonej na 5 grup roboczych, siostra Smerilli nadzorowała pracę tej zajmującej się badaniami i studiami nad obecną pandemią COVID-19 i wszystkimi powiązanymi z nią kwestiami. W tym kontekście dyskutowano o potrzebie myślenia o społeczeństwie i świecie po Covid-19, zwłaszcza w obszarach ekologii, ekonomii, pracy, zdrowia, polityki, komunikacji i bezpieczeństwa.

Potem ks. André Mytilien przedstawił projekt salezjanów o nazwie “Tworzenie i adaptacja treści szkoleń akademickich i umiejętności w zakresie uczenia się na odległość podczas pandemii”. Program ten został opracowany przy użyciu platformy szkoleniowej zaprojektowanej przy wsparciu Hiszpańskiej Narodowej Agencji Rozwoju (AECID) i rządu regionu Madrytu. W czasie swojej prezentacji wykazał, w jaki sposób wszystkie cele zrównoważonego rozwoju są realizowane w sposób ciągły i skuteczny w ramach tego projektu. W szczególności odniósł się do następujących celów: nr 4 (edukacja równa i wysokiej jakości), 8 (godna praca i wzrost gospodarczy) i 17 (partnerstwo na rzecz globalnego rozwoju).

W tym wydarzeniu wzięło udział wiele osób online, ponad 130. Ta salezjańska obecność została dodatkowo wzmocniona udziałem w tym wydarzeniu ważnych członków Rodziny Salezjańskiej, a wśród nich ks. Tima Zaka, przełożonego inspektorii SUE, i Renato Cursiego, sekretarza wykonawczego “Don Bosco International”. 

ANS – Nowy Jork

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Asyż: uroczystości z okazji 800. rocznicy powstania „Pieśni słonecznej”

Ks. Kryża SChr na Ukrainie: nawet małe gesty solidarności budzą tu nadzieję

Watykan: włoski barnabita arcybiskupem w Albanii