Salezjanie: Spotkanie Światowego Zarządu ACSSA

W dniach od 8 do 10 listopada w Rzymie, na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim (UPS), odbyło się spotkanie światowego Zarządu Stowarzyszenia Salezjańskich Miłośników Historii (Associazione Cultori di Storia Salesiana – ACSSA). W tym spotkaniu wzięli udział liczni członkowie ACSSA z całego świata. Miało również miejsce spotkanie z kardynałem Ángelem Fernándezem Artime, byłym Przełożonym Generalnym.

W spotkaniu uczestniczyli: s. Inácia Chaquisse, córka Maryi Wspomożycielki (CMW, Mozambik), Pamela Alarcón (Argentyna), s. Maria Imaculada Da Silva (CMW, Brazylia), s. Maria Rohrer (CMW, Tunezja), ks. Matthew Kapplikunnel, salezjanin Księdza Bosko (SDB, Indie), ks. Nestor Impelido (SDB, Filipiny), s. Paola Cuccioli (CMW, Włochy), s. Maria Maul (CMW, Austria), ks. Bogdan Kolar (SDB, Słowenia) i ks. Stanisław Zimniak (SDB, Polska-Włochy).

Obecność ks. José Mendonçy, przełożonego wizytatorii UPS, ks. Francesco Motto i s. Grazii Loparco, byłych prezesów ACSSA, oraz s. Marii Luisy Nicastro, sekretarz generalnej Zgromadzenia CMW, dodatkowo ubogaciła spotkanie o interesujące treści i sugestie.

Ks. Motto przypomniał o odpowiedzialności, jaka spoczywa na członkach Stowarzyszenia, a która wiąże się z celem, jakim jest podtrzymywanie pamięci o salezjańskiej historii, która w przeciwnym razie może zostać utracona. Siostra Loparco wezwała uczestników do studiowania przeszłości w perspektywie odkrycia w niej ziaren przyszłości, która nas czeka. Siostra Nicastro przypomniała, że Przełożona Generalna CMW, s. Chiara Cazzuola, i członkinie jej Rady, również zobowiązały się, czyniąc to poprzez oficjalne komunikaty kierowane do członkiń Zgromadzenia, do zachęcania sióstr do studiowania historii początków Instytutu, a w szczególności do wspierania członków ACSSA w ich studiowaniu historii.

Po tych pouczających refleksjach Zarząd skupił się na organizacji Seminariów Kontynentalnych (Afryka-Madagaskar, obie Ameryki, Azja Południowa, Europa, Azja Wschodnia-Oceania) i Światowego Kongresu, który odbędzie się w Brazylii, a którego tematem będą misje salezjańskie w kontekście obchodów 150. rocznicy Pierwszej Salezjańskiej Wyprawy Misyjnej Salezjanów (1875-2025) i Córek Maryi Wspomożycielki (1877-2027).

Przedstawiono również programy tych obchodów, które będą dwojakiego typu, obejmując: 

Ogólne tematy:

–    misje z udziałem kobiet;

–    pojęcie misji w różnych okresach historycznych;

–    wpływ misjonarzy w różnych kontekstach i środowiskach kulturowych.

A także specyficzne zagadnienia:

–    biografie misjonarzy;

–    architektura i urbanistyka;

–    wkład prasy w rozpowszechnianie świadectw misjonarzy związanych z ich pracą w różnych miejscach;

–    wkład misjonarzy w ochronę tubylców poprzez zaangażowanie mające na celu zachowanie/dekodowanie ich języka, zwyczajów i specyfiki;

–    wychowanie i ewangelizacja poprzez różne miejsca edukacji: szkoły, oratoria, kursy zawodowe, parafie, podwórka;

–    różne sfery ekspresji kulturowej: nauka, muzyka, teatr, sport, literatura, stowarzyszenia. 

Głos zabrali nie tylko salezjanie i córki Maryi Wspomożycielki, ale także inni członkowie Rodziny Salezjańskiej i zaproszeni naukowcy pasjonujący się historią i działalnością misyjną salezjanów.

Jak już zostało wspomniane, miało również miejsce spotkanie z kardynałem Ángelem Fernándezem Artime, byłym Przełożonym Generalnym, który podczas swoich rządów zawsze poświęcał wiele uwagi historii salezjańskiej, podkreślając nie tylko początki i rozwój dzieła Księdza Bosko, ale także wyzwania i perspektywy z tym związane. Ten w swoim wystąpieniu zaznaczył, że badania i studia są uprzywilejowanym i kluczowym aspektem przyjęcia charyzmatu salezjańskiego i życia nim. 

Ponadto podczas obrad dokonano przeglądu i oceny działalności 6 sekcji krajowych Stowarzyszenia – Polska, Argentyna, Włochy, Brazylia, Hiszpania, Indie, odnosząc się  także do poszczególnych członków. Zaprezentowano również zaktualizowaną stronę internetową Stowarzyszenia i roczne czasopismo “ACSSA informa”, dostępne także online.

Ponadto pani Pamela Alarcon przedstawiła godny uwagi pomysł połączenia wszystkich archiwów historycznych Salezjanów Księdza Bosko i Córek Maryi Wspomożycielki w ramach projektu “Rhizome” (Kłącze), który będzie omówiony bardziej szczegółowo w najbliższej przyszłości.

Ze swojej strony skarbnik Stowarzyszenia przedstawił sprawy ekonomiczne, przybliżając obecną sytuację ekonomiczną, wskazując przy tym na szczególne znaczenie składek członkowskich, gdy chodzi o dobre funkcjonowanie ACCSA.

Po koniec przywołano różne publikacje członków ACSSA, które ukazały się w ciągu roku i zatwierdzono te czekające na wydanie. 

Końcowym akcentem spotkania było przyjęcie 9 nowych członków, którymi są:

–    pani Ana MARTÍN GARCÍA z Hiszpanii;

–    pan Gonzalo VIOLANTE z Argentyny;

–    ks. João Bosco MONTEIRO MACIEL SDB z Brazylii;

–    ks. Edson Donizetti CASTILHO SDB z Brazylii;

–    pan Rodolfo Luís LEITE BATISTA z Brazylii;

–    s. Maria da Paz MILANEZ CMW z Brazylii;

–    pan Samuel RESENDE DALDEGAN, salezjanin współpracownik z Brazylii;

–    pan Albert RAMADAN, salezjanin koadiutor z Tunezji;

–    pan Rinio BRUTTOMESSO z Włoch.

Opracowali: s. Paola Cuccioli i ks. Stanisław Zimniak

Za: infoans.org

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025