Salezjanie: ogromne zaangażowanie na rzecz Ukrainy

Jeśli prawdą jest, niestety, że nie widać końca wojny na Ukrainie, to prawdą jest również i to, że także międzynarodowa fala salezjańskiej pomocy i solidarności z ludnością ukraińską nie wykazuje oznak zatrzymania, a wręcz przeciwnie, wydaje się, że rośnie coraz bardziej z każdym dniem.

Mowa tu o ruchu będącym w pełnym rozwoju i o olbrzymim zasięgu, który obejmuje wszystkie kontynenty.

Salezjańska Prokura Misyjna z Austrii przekazała zestaw trzech telefonów satelitarnych ks. Mykhaylo Chabanowi, przełożonemu ukraińskiej wizytatorii obrządku greckokatolickiego, które z pewnością się przydadzą przy koordynacji doraźnej pomocy na Ukrainie.

Również w Republice Czeskiej, gdzie w ciągu niespełna dwóch tygodni przybyło około 100 tys. uchodźców, salezjanie bardzo się angażują:  przyjęli już 200 uchodźców, którym zapewniają wszystkie niezbędne posiłki i usługi; gromadzą i przekazują środki materialne; pomagają włączyć się dzieciom i młodzieży w działalność ośrodków młodzieżowych i zajęcia edukacyjne, jak również – osobom dorosłym znaleźć pracę. “Ponadto staramy się obiektywnie informować o wszystkim, co się dzieje, udzielamy wsparcia psychologicznego i duchowego, modlimy się i zachęcamy do modlitwy” – mówi ks. Martin Hobza, przełożony inspektorii czeskiej (CEP).

Inspektorie Wielkiej Brytanii (GBR) i Włoch Południowych (IME) wypowiedziały się publicznie, że są po stronie ludności ukraińskiej, ofiar wojny, a IME zbiera fundusze i środki, a także gotowa jest przyjąć uchodźców do domów salezjańskich i osób świeckich związanych z salezjanami.

Prokura misyjna z Argentyny organizuje zbiórkę pieniędzy na Ukrainę, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Rodziny Salezjańskiej i Zgromadzenia Salezjańskiego w tym kraju.  

Inspektoria Brazylii-Campo Grande wysłała czek do Biura Ekonomatu Generalnego z przeznaczeniem dla salezjanów na Ukrainie. Także placówki tej inspektorii przeprowadzają w tym celu kampanie w szkołach, na uczelniach i w parafiach.

Natomiast inspektoria Brazylii-Porto Alegre (BPA) zaplanowała: inspektorialny dzień modlitwy o pokój, a także zbiórkę funduszy i dóbr materialnych, którym towarzyszy okolicznościowy materiał filmowy, zrealizowany przez inspektorialną ekipę ds. komunikacji społecznej, a także – konkretne, wilkopostne wsparcie salezjańskich placówek na Ukrainie ze strony salezjańskich wspólnot tej inspektorii.

Oprócz tego, odpowiedzialny za koordynację salezjańskiej pomocy dla Ukrainy, ks. George Menamparampil, osobiście przybył do Polski, co uczynił w towarzystwie ekonoma generalnego Zgromadzenia, p. Jean Paul Mullera, aby bezpośrednio zapoznać się z potrzebami i koordynować działania związane z pomocą humanitarną. Osobno uczynili to także dwaj przedstawiciele salezjańskiej NGO “Volontariato Internazionale per lo Sviluppo” – VIS. Zaś Don Bosco Youth Net (DBYN), sieć zrzeszająca salezjańskie organizacje młodzieżowe Europy, udostępniła wirtualną tablicę ogłoszeń, na której umieszczane są prośby o wsparcie, jakie kierują różne placówki salezjańskie, które bezpośrednio angażują się w tej krytycznej sytuacji, co pozwoli organizacjom należącym do sieci DBYN udzielić bardziej skutecznej pomocy.

Natomiast Don Bosco International, organ, który reprezentuje Salezjanów w kontaktach z instytucjami Unii Europejskiej (UE), pracuje obecnie nad oświadczeniami, pod którymi się podpisze wraz z innymi organizacjami społeczeństwa obywtelskiego z Brukseli. A poza tym, w najbliższy poniedziałek weźmie udział w otwartych konsultacjach Komisji Europejskiej na temat sytuacji na Ukrainie, gdzie wniesie głos salezjański odnośnie do osób potrzebujących, którym obecnie pomagają salezjanie.  

I jeszcze, bp George Palliparampil, salezjanin, biskup diecezji Miao, w stanie Arunachal Pradesh, w Indiach, poprosił dzieci ze swojej diecezji, by “odmówiły milion ‘Ojcze nasz’ w intencji Ukrainy, ponieważ ta modlitwa mieści to, czego potrzebujemy: ‘chleba powszedniego daj nam dzisiaj’ i ‘odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia