Dokument ten jest rezultatem pracy Komisji przedkapitulnej, powołanej przez Przełożonego Generalnego, obradującej pod przewodnictwem Kierownika KG27 i składającej się z inspektorów reprezentujących każdy z regionów Zgromadzenia oraz przełożonego UPS. Ten zbiera to, co było owocem obrad 90 Kapituł inspektorialnych i wniosków indywidualnych, chcąc „ułatwić rozeznanie i wkład, jaki ta Kapituła pragnie wnieść na rzecz współbraci, młodzieży i Kościoła”.
Można stwierdzić, że “to narzędzie stara się odzwierciedlić różnorodne sytuacje i odczucia Zgromadzenia, które znalazły swój wyraz w Kapitułach inspektorialnych, wykazując dużą zgodność w zasadniczych kwestiach”.
Pracom Komisji towarzyszył Przełożony Generalny, który miał ukierunkowujące wystąpienie na początku jej obrad, a także w różny sposób wnosił swój wkład w czasie jej posiedzeń.
Metoda pracy i rozeznania była taka sama, jaką zastosowano w przypadku Kapituł inspektorialnych: wysłuchanie, lektura, droga. Dokument został podzielony zgonie z trzema grupami tematycznymi, jakie już zostały zaproponowane w liście zwołującym KG 27: “Mistycy w Duchu”, “Prorocy braterstwa” i “Słudzy młodzieży”.
Dla każdej grupy tematycznej zaproponowano jeden cel, z przekonaniem i nadzieją, że pomoże to współbraciom i wspólnotom łatwiej zrozumieć to, co Zgromadzenie rozumie pod pojęciemewangelicznej radykalności.
“Nawrócenie” jest terminem, który powraca (duchowe, braterskie, duszpasterskie), podobnie jak powracają inne zagadnienia: program osobisty i wspólnotowy, posługa dyrektora, konsystencja jakościowa i ilościowa wspólnot. W przypadku każdej z tych grup tematycznych starano się uwypuklić to, co stanowi ich istotę.
Ten dokument stanowi “punkt wyjścia”, a w końcowym opracowaniu tego dokumentu nie mogły być również pominięte niektóre pytania: Czego oczekują współbracia od tematu ewangelicznej radykalności i tożsamości życia konsekrowanego w obecnych czasach? Bardziej wyrazistej i żywotnej deklaracji? Innego rodzaju propozycji?
A oprócz tego, nie należy zapominać, że teraz ojcowie kapitulni mają do dyspozycji, jako punkt odniesienia, również Evangelii Gaudium papieża Franciszka.
Po południu, na forum zgromadzenia kapitulnego niektórzy z ojców kapitulnych, a wśród nich także Przełożony Generalny, zabrali głos, aby podzielić się swoją refleksją odnośnie do metody pracy (wysłuchanie, lektura, droga), typu dokumentu końcowego, troski o to, by ułatwić przyjęcie tego dokumentu finalnego w środowiskach lokalnych, jak i tego, co wyłoniło się w poprzednich dniach w związku z analizą sprawozdania Przełożonego Generalnego.
Po objaśnieniu ze strony Kierownika Kapituły, zgromadzenie kapitulne w tajnym głosowaniu przyjęło propozycję metody, jaka została wcześniej zaproponowana, tj. składającej się z trzech punktów: wysłuchanie, lektura, droga.
ANS – Rzym
Za: www.infoans.org