Salezjanie – Hiszpania: Inkubatory dla ukraińskich noworodków trafiają do Kijowa i Mikołajowa

W czerwcu 10 inkubatorów, wykonanych przez uczniów i nauczycieli z Salezjańskich Ośrodków Kształcenia Zawodowego w Hiszpanii, zostało przekazanych Platformie “Clúster SOS Ucrania” w Navarze z przeznaczeniem dla ukraińskich szpitali. Od lipca cztery z tych inkubatorów znalazło się już w szpitalach w Kijowie i Mikołajowie, a pozostałe dotrą jeszcze w tym miesiącu. Ukraińscy lekarze już korzystają z tych urządzeń, które pozwalają zwłaszcza na zastosowanie techniki fototerapii.  

Uczniowie z ośmiu salezjańskich ośrodków kształcenia zawodowego w Hiszpanii otrzymali zlecenie wykonania tych inkubatorów, zaprojektowanych przez organizację pozarządową “Medicina Abierta al Mundo”. “Praca przy budowie tych inkubatorów dla wcześniaków była dla nas przyjemnością. Uczymy się pracować z nowymi materiałami, a dodatkowo czujemy się przydatni” – powiedzieli uczniowie w czasie przekazywania urządzeń.  

Jako pierwsze otrzymały je szpitale w Kijowie i Mikołajowie, a w najbliższych dniach “Clúster SOS Ucrania” zatroszczy się o to, by pozostałe inkubatory dotarły do szpitali w Zaporożu i Łyczowie. Tymczasem z Ukrainy zwrócono się z prośbą o wykonanie kolejnych 50 sztuk. Projekt ten był możliwy dzięki solidarności kilku organizacji, w tym klubu sportowego “Mulier”, organizacji “Farmaceuci bez granic” i “IMQ” z Asturii.

Pablo Sánchez, młody inżynier, który uczestniczył w projektowaniu inkubatorów, podkreślił, że obecnie istnieje spore zapotrzebowanie na te urządzenia z różnych miejsc na świecie. Dlatego w nadchodzącym roku szkolnym będą one nadal wykonywane. Przedstawiciele organizacji pozarządowej “Medicina Abierta al Mundo”, która wyszła z tym pomysłem, zaprojektowała prototyp i zbudowała pierwsze inkubatory, mówią: “Ośrodki salezjańskie stały się siłą napędową tego projektu”.

Wiele firm w jakiś sposób jest zainteresowanych udziałem w tym projekcie, przekazując materiały lub produkując drobne części, które zostaną wykorzystane do budowy inkubatorów. Tak jest w przypadku cennej współpracy z firmą “M Torres”, która dostarcza drobne części do kompletowania urządzeń za pomocą druku 3D, czy firmą “Moshy”, która z kolei dostarczyła wykładziny do materacy umieszczanych wewnątrz inkubatora. Projekt cieszy się również wsparciem spółki bankowej “La Caixa”, znajdując wyraz w inicjatywie “FPDualiza”.

Przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie inne kraje, zwłaszcza w Afryce i Ameryce, już były beneficjentami projektu, otrzymując te urządzenia dla wcześniaków.

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Stolica Apostolska 2024 – najważniejsze wydarzenia

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Wieści z Ukrainy. 28 grudnia 2024 r. Jarosław Krawiec OP