Salezjanie: Herb i dewiza kardynała Ángela Fernándeza Artime

 

Zaprezentowano herb i dewizę kardynała Ángela Fernándeza Artime, Przełożonego Generalnego Salezjanów Księdza Bosko.

Na heraldykę kościelną składa się złożony i szczególny język, z różnymi symbolami, a herb kardynała jest szczególnym znakiem, wyrażającym pewne przesłanie, nadane im przez tego, do którego herb należy.

W przypadku herbu kardynała Ángela Fernándeza Artime, salezjanina, za tarczą herbową lub na niej nie znajduje się złoty krzyż, ponieważ Przełożony Generalny nie jest biskupem.

Na tarczy herbowej, w jej pierwszej części znajduje się charakterystyczna postać Jezusa Dobrego Pasterza, obecnego w katakumbach Św. Kaliksta w Rzymie, powierzonych opiece synów Księdza Bosko; w drugiej części, w lewym górnym rogu, widnieje monogram “MA”, który odnosi się do Maryi Wspomożycielki, zwieńczony koroną tego samego koloru; w trzeciej – kotwica, srebrna, z czerwonym sznurem. Tarcza jest ozdobiona kapeluszem z czerwonymi sznurkami i chwostami (frędzlami), znakiem godności kardynalskiej. Frędzle, w liczbie trzydziestu, są rozmieszczone po piętnaście po obu stronach tarczy w pięciu rzędach.

Pod tarczą, na srebrnej banderoli, zostało wypisane wielkimi czarnymi literami motto: “SUFFICIT TIBI GRATIA MEA” (Wystarczy ci mojej łaski).

Jak można zauważyć w opisie herbu nowego kardynała, postać Dobrego Pasterza, znajdująca się w centrum tarczy wyraża centralne miejsce Jezusa Chrystusa, “prawdziwego pasterza, który prowadzi swój lud”.

Monogram Maryi Wspomożycielki przywołuje Matkę, której Ksiądz Bosko powierzył Zgromadzenie i do której zawsze zalecał się modlić.

Kotwica mówi przede wszystkim o tym, że kardynał Ángel FERNÁNDEZ ARTIME, salezjanin, jest synem rybaka z Hiszpanii. W ten sposób ten przypomina o swoim pochodzeniu, ale jednocześnie kotwica jest obecna w herbie Zgromadzenia, przypominając, że sam Ksiądz Bosko chciał, aby była ona symbolem teologicznej cnoty nadziei.

Dewiza, jaką wybrał, została wzięta od św. Pawła (2 Kor 12, 9) i wyraża ufność w Bożą Opatrzność.

Za: infoans.org

Wpisy powiązane

Kamerun: nowy kościół marianów – sanktuarium św. Jana Pawła II

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą