Podejmowane są pierwsze kroki w kierunku możliwego rozpoczęcia nowego rozdziału w historii salezjanów Niemiec i Austrii. W grudniu ubiegłego roku Rady inspektorialne obu inspektorii – niemieckiej pw. św. Bonifacego (GER) i austriackiej pw. Świętych Aniołów Stróżów” (AUS) – spotkały się ponownie, po raz pierwszy od siedmiu lat, aby omówić swoją przyszłą współpracę. Powodem spotkania były obrady Kapituły inspektorialnej AUS wiosną ubiegłego roku, dotyczące możliwego połączenia dwóch niemieckojęzycznych inspektorii, które do tej pory były strukturalnie niezależne.
Spotkanie przebiegło w atmosferze braterstwa i zaufania. Obie Rady inspektorialne nie tylko opowiedziały się za istniejącą współpracą, ale także omówiły pierwsze kroki w celu zacieśnienia więzi między dwoma inspektoriami w przyszłości. Na wielu polach misji salezjańskiej już od lat istnieje ścisła współpraca i kontakt. Teraz zostanie ona rozszerzona także na inne obszary, jeszcze bardziej wzmacniając tę współpracę.
Kluczowym punktem spotkania była dyskusja na temat kwestii prawa strukturalnego i zakonnego. Członkowie obu Rad inspektorialnych omówili możliwe scenariusze, które wydają się wykonalne i rozsądne. Powołano komitet, który będzie ustalał główne tematy dyskusji i pracował nad kwestiami, które są otwarte. Będzie również nawiązany ścisły kontakt z Radą Generalną Salezjanów w celu omówienia dalszych kroków zmierzających do ewentualnego połączenia obu inspektorii.
Rady inspektorialne AUS i GER zamierzają teraz opracować “List intencyjny”, aby określić w nim zamiary obu inspektorii i nakreślić pierwsze kroki w kierunku połączenia. Kolejne spotkanie Rad inspektorialnych zaplanowano na lipiec 2025 roku. Do tego czasu wspomniany komitet ma przedstawić rezultaty tych przedsięwzić i wskazać pierwsze ważne kroki, jakie należy podjąć.
W 1919 roku utworzono Inspektorię Austro-Niemiecko-Węgierską z siedzibą w Wiedniu. W 1935 roku, prawie 90 lat temu, powstała z niej Inspektoria Austriacka z siedzibą w Wiedniu i Inspektoria Niemiecka z siedzibą w Monachium. Następnie Inspektoria Niemiecka została podzielona na część północną i południową, z siedzibami odpowiednio w Kolonii i Monachium, po czym, w 2005 roku, ponownie stała się jedną inspektorią – GER.
Ks. Siegfried Kettner, przełożony Inspektorii Austriackiej
Ks. Reinhard Gesing, przełożony Inspektorii Niemieckiej