S. Becquart: obecność w przestrzeni wirtualnej wymaga stałego rozeznania

Jak być świadkiem ewangelii w nowym środowisku, nowej kulturze? – to wyzwanie, jakie stoi dziś przed chrześcijanami w odniesieniu do przestrzeni wirtualnej, wskazuje s. Nathalie Becquart, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów. Jak każda nowość, wymaga ona stałego rozeznania.

Pomocą w tym procesie jest nowy, ogłoszony wczoraj dokument Dykasterii ds. Komunikacji, „Ku pełnej obecności”. Może on posłużyć poszczególnym wspólnotom i instytucjom do refleksji nad obecnością w świecie digitalnym – zaznacza s. Becquart.

Podkreśla, że ten dokument „został wypracowany w ramach podejścia synodalnego, tj. przez zaangażowanie wielu ludzi”. „Nikt w pojedynkę nie ma bowiem magicznego rozwiązania, które wskazałoby na dobry sposób obecności w social mediach. Ponadto mamy do czynienia z różnymi kontekstami i, jak już wspomniałam, wymaga to ciągłego rozeznania” – stwierdza francuska zakonnica.

Wskazuje, że „w konsultacjach synodalnych, zarówno na etapie diecezjalnym, jak i kontynentalnym, temat kultury i świata wirtualnego, także w kontekście sposobu na towarzyszenie młodym, był często podejmowany”. Dało się usłyszeć wezwanie, „by Kościół był obecny w tej przestrzeni oraz by korzystał z trybu hybrydowego”. „Także synod, jak inne przedsięwzięcia pastoralne, starał się o to od początku. Obecność w social mediach i inicjatywa cyfrowego Synodu ze strony Dykasterii ds. Komunikacji, były bardzo owocne” – mówi s. Becquart.

Krzysztof Dudek SJ/vaticannews.va / Watykan
KAI

Wpisy powiązane

Statystyka Misyjna – Aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek

Zmarł Kardynał Angelo Amato, “duchowy syn św. Jana Bosko, który przez wiele lat z ludzką wrażliwością i wielkodusznością poświęcał się dla Ewangelii i Kościoła”

Pogrzeb kard. Amato: był człowiekiem wiary