Ta święta rzymska świątynia była droga polskiemu męczennikowi, który tutaj właśnie – 19 kwietnia 1918 r. – odprawił swoją pierwszą Mszę św. Często też pisząc do osób z którymi utrzymywał korespondencję i do swoich wychowanków –wspominał nawrócenie Żyda Alfonsa RATISBONNE, które również tutaj się dokonało. Jest to miejsce szczególnie mu drogie, miejsce święte, które często nawiedzał czy to jako student w Rzymie czy jako pielgrzym przy okazji wyjazdu do Włoch, po powrocie do Polski.
W październiku ubiegłego roku Bracia Minimi, którzy opiekują się świątynią, zaproponowali wiernym i turystom drogę przygotowania do konsekracji Niepokalanej. Zaangażowali w akcję Międzynarodowe Centrum MI, które dołożyło wszelkich starań, aby tę wspaniałą inicjatywę kontynuować. W ten sposób grupa ludzi zakończyła drogę formacji i przygotowania do konsekracji Niepokalanej. Sama konsekracja miała miejsce podczas nieszporów w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przebiegła w atmosferze radości i skupienia.
Przypominam, że każdego 27 dnia miesiąca, upamiętnia się w tej świątyni dar cudownego medalika, który przekazała Matka Boska. W ten sugestywny kontekst wpisana została liturgia, podczas której dokonało się oddanie się Maryi. Posłużono się tekstem, który w 1920 r. zredagował św. Maksymilian; pomogło im to zrozumieć wyjątkowość aktu, poprzez który mogli się całkowicie oddać w ręce Niepokalanej. Dokonując tego, zobowiązali się jednocześnie, by kroczyć drogami polskiego świętego, który zaczynając od tych słów, zrealizował swoją misję i męczeństwo, w sposób bezprecedensowy.
W przedsięwzięciu, o którym mowa, należy podkreślić zaangażowanie Giuliany DELLA PENNA, prezesa MI dla regionu Lacjum, która z wielką delikatnością i kompetencją towarzyszyła przygotowującym się do konsekracji.
W ten oto sposób św. Maksymilian „ożył” niejako na nowo w kościele św. Andrzeja delle Fratte, świątyni tak bardzo przez niego ukochanej, która może i powinna stać się punktem wyjścia dla wielu braci i sióstr, którzy w rękach Maryi chcą w pełni przeżyć swoje powołanie chrzcielne.
Fr. Raffaele DI MURO, prezes międzynarodowy MI
Za: www.ofmconv.net