Uroczystą liturgią w bazylice św. Piotra w Watykanie rozpoczęła się XIV rzymska kapituła generalna Zakonu św. Bazylego Wielkiego (bazylianów). W obradach, które potrwają do 23 bm., biorą udział członkowie Zarządu Głównego, protoihumeni (przełożeni prowincji) i delegaci z poszczególnych prowincji i delegatury Zakonu. Posiedzenia odbywają się w Papieskim Kolegium Ukraińskim św. Jozafata w Wiecznym Mieście. Depeszę z pozdrowieniami dla obradujących przesłał m.in. arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk.
Głównym zadaniem kapituły, będącej najwyższą ustawodawczą, kontrolną i wykonawczą władzą zakonu, jest przegląd jego działalności za okres, jaki upłynął od poprzedniego takiego wydarzenia, ocena zarządzania organizacyjnego i gospodarczego oraz stanu zakonu w poszczególnych prowincjach. Przewiduje się ponadto wybór nowego przełożonego generalnego i jego doradców, nakreślenie priorytetów i kierunków na przyszłość, jak również zatwierdzenie “Ogólnego planu bazyliańskiej formacji mniszej”.
Szczególnym wyzwaniem stojącym przed bazylianami w dzisiejszych warunkach jest ich posługa duszpasterska i charytatywna w warunkach wojny na Ukrainie, a także troska o potrzeby duchowe licznych uchodźców, przybyłych i ciągle jeszcze przybywających do krajów, w których zakon jest obecny.
Bazyliański Zakon św. Jozafata jest męską międzynarodową wspólnotą zakonną na prawie papieskim. Należy do tradycji bizantyńskiej, a jego członkowie – do różnych wschodnich Kościołów katolickich, z których większość stanowią członkowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Obecnie ponad 500 zakonników pełni swą posługę w prowincjach: argentyńskiej, amerykańskiej, brazylijskiej, kanadyjskiej, polskiej, rumuńskiej, słowackiej, węgierskiej i dwóch ukraińskich oraz w delegaturze w Portugalii. Działalność ewangelizacyjną i duszpasterską wykonują także na Litwie, w Serbii i we Włoszech.
Na czele zakonu z tytułem protoarchimandryty stoi od 10 lpca 2012 o. Genezij (Genésio) Viomar – urodzony 7 maja 1957 w stanie Paraná w Brazylii w rodzinie grekokatolików ukraińskich. Przed wyborem na obecne stanowisko był m.in. przez wiele lat współpracownikiem ukraińskiej sekcji Radia Watykańskiego i rektorem Kolegium w Rzymie, w którym toczą się obecne obrady (1994-2009).
kg (KAI/RISU) / Rzym