Ks. François Harelimana SAC, sekretarz generalny do spraw formacji, zaprosił nas do domu rekolekcyjnego Naszej Pani, Matki Miłosierdzia w Rzymie. Udział w spotkaniu wzięło niemal 60 osób z całego świata. Byli obecni nasi Współbracia (odpowiedzialni za każdy etap formacji) z Brazylii, Portugalii, Indii, Rwandy, Konga, Kamerunu, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, Niemiec i oczywiście z Polski.
Były także obecne przedstawicielki żeńskich gałęzi: Siostry Misjonarki Apostolstwa Katolickiego z Rzymu, Polski, Afryki, Indii i Brazylii, oraz Siostry Apostolstwa Katolickiego z Rzymu, Stanów Zjednoczonych, Indii i Brazylii. Zjazd rozpoczęliśmy 10 września wieczorem. Po kolacji odbyło się spotkanie, podczas którego każdy z uczestników miał możliwość przedstawienia się i krótkiej prezentacji swojej posługi w Zgromadzeniu. Kolejny dzień zaczęliśmy wspólną Jutrznią. Po śniadaniu słowo zabrali Przełożeni Generalni, którzy ukierunkowali nas na pewne wątki naszej pracy w czasie Spotkania. Zostaliśmy również podzieleni na grupy językowe, w których podejmowaliśmy tematy związane z formacją w naszych Zgromadzeniach. W tym czasie mogliśmy także zapoznać się z pewnymi warunkami pracy formacyjnej w całym pallotyńskim świecie. Takie spotkania i dzielenie się doświadczeniami posługi formatora, były bardzo owocne i pozwalały na szersze spojrzenie w kwestii towarzyszenia powołanym. Pojawiło się wielu ciekawych prelegentów, którzy wieloaspektowo wprowadzili nas w kwestie związane z powołaniem do życia konsekrowanego (Współbracia Pallotyni, Siostry Pallotynki a także wykładowcy Uniwersytetu Gregoriańskiego). Ważnym momentem było wystąpienie kardynała Joao Braz de Aviz, który jest prefektem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W swojej prelekcji Ksiądz Kardynał ukazał pewne wyzwania, które pojawiają się w czasie formacji do życia konsekrowanego, przekazał kilka trafnych uwag i wskazówek wobec konkretnych problemów formacyjnych.
W czasie całego spotkania mieliśmy także okazję do integracji kulturowej. Służyły temu wieczory kulturalne, podczas których konkretne grupy językowe przygotowywały rożne prezentacje, zabawy i tańce obecne w ich krajach. Natomiast 14 września udaliśmy się do grobu naszego Ojca Założyciela, gdzie sprawowaliśmy Eucharystię. Później poszliśmy na Plac św. Piotra i tam razem z Ojcem Świętym modliliśmy się modlitwą Anioł Pański. Każdego dnia spotykaliśmy się również na adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnej Liturgii Godzin i pracy w grupach. Mogliśmy także posłuchać o pewnych inicjatywach, wyzwaniach i problemach, z jakimi zmagają się nasi Współbracia i Siostry w całym naszym pallotyńskim świecie. Nasz kraj reprezentowali następujący Współbracia: ks. Waldemar Pawlik SAC, ks. Wiesław Guła SAC, ks. Krzysztof Wernicki SAC, ks. Artur Stępień SAC, ks. Andrzej Tekieli SAC i ks. Michał Wójciak SAC. Z ramienia Sióstr Pallotynek obecne były s. Jonata Wagner SAC i s. Weronika Sakowska SAC z Kamerunu.
Ks. Michał Wójciak SAC