Od 10 lipca Kustodia Białoruska Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów podlega bezpośrednio Ministrowi generalnemu, czyli przełożonemu generalnemu tego Zakonu. Odpowiedni dekret wydał brat Roberto Genuin, Minister generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Dotychczas Kustodia ta podlegała prowincji warszawskiej. Jak zaznaczono w dokumencie decyzja ta motywowana jest aktualną sytuacją białoruskiej Kustodii Kapucynów.
Bracia kapucyni współcześnie pojawili się na terenie Białorusi w 1938. W wyniku II wojny światowej i zmiany granic zmuszeni byli ewakuować się do Polski. Pozostało na miejscu dwóch braci. Regularna pomoc personalna Prowincji Warszawskiej okazała się możliwa dopiero od 1990.
W 1995 ówczesny nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Agostino Marchetto poświęcił kościół w Dokszycach, przy tym kościele powstał pierwszy wybudowany od podstaw klasztor kapucyński.
W 1997 została ustanowiona Wiceprowincja Białorusi, która otrzymała za patrona bł. Honorata Koźmińskiego, przemianowana później na Kustodię.
Na Białorusi pracuje dwudziestu czterech kapucynów, z których większość to obywatele Białorusi. Ponadto kilku braci z Białorusi znajduje się na różnych etapach formacji w klasztorach w Polsce i we Włoszech,. Zakon zakorzenia się i staje się coraz bardziej samodzielny, decydując się na przyjęcie kolejnych placówek w odpowiedzi na zaproszenia biskupów.
W 2023 został poświęcony kościół i klasztor św. Franciszka w Mińsku, w dzielnicy Kopiszcze, gdzie mieści się siedziba Kustodii Białorusi.
Ponadto kapucyni mają swoje klasztory w Mołodecznie, Słonimiu, Dokszycach, w Lipniszkach na grodzieńszczyźnie, w Smolewiczach, w obwodzie mińskim. Do Kustodii Białoruskiej Kapucynów należy także klasztor w stolicy Litwy, Wilnie.