Rzecznik KEP o przygotowaniach do Roku Jubileuszowego 2025

Dwa lata temu papież Franciszek powierzył organizację Roku Jubileuszowego 2025 ówczesnej Papieskiej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji. Ćwierć wieku temu, podczas Roku Jubileuszowego 2000 papież Jan Paweł II wprowadził Kościół w III Tysiąclecie, natomiast zbliżający się Rok Święty ma przypomnieć wiernym, że są pielgrzymami nadziei. Spoglądanie w przyszłość z nadzieją, w kontekście toczących się wojen, migracji na niespotykaną skalę i kryzysu klimatycznego, nie jest możliwe bez chrześcijańskiej wizji historii i chrześcijańskiego optymizmu.

Zapytaliśmy o. Leszka Gęsiaka SJ, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, na jakim etapie są w Kościele w Polsce przygotowania do Roku Jubileuszowego?

Przygotowania do obchodów zapowiedzianego przez Papieża Franciszka Roku Jubileuszowego 2025 roku były już przedmiotem refleksji biskupów podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w listopadzie ubiegłego roku, a także w czasie majowej Rady Stałej KEP. Dyskusja dotyczyła dwóch wymiarów: przygotowania duchowego w Polsce oraz uczestnictwa poszczególnych grup w obchodach rzymskich. Biskupi zaznaczyli w komunikacie po 396. Zebraniu Plenarnym KEP, że Rok Jubileuszowy 2025 to „wyjątkowy dar łaski, związany z przebaczeniem grzechów i łaską odpustu. Jego szczególnymi wymiarami będą pielgrzymki do Rzymu, przejście przez otwarte Drzwi Święte oraz oddanie czci relikwiom Świętych Apostołów Piotra i Pawła”.

Obecny rok jest czasem przygotowania do Jubileuszu. Jest on poświęcony kontemplacji modlitwy „Ojcze Nasz” oraz stanowi zaproszenie do modlitwy w intencji tego ważnego wydarzenia.

Komisja Duszpasterstwa KEP rozpoczęła prace nad programem duszpasterskim Kościoła w Polsce na rok 2024/2025, który będzie opublikowany jesienią. Ma on zawierać konkretne propozycje dla parafii, grup duszpasterskich i wszystkich wiernych w Polsce. Do zorganizowania pielgrzymek do Wiecznego Miasta poszczególnych stanów, grup społecznych i zawodowych oraz duszpasterstw i ruchów katolickich zachęcani są odpowiedzialni za nie Delegaci KEP, Asystenci kościelni i Duszpasterze krajowi. Wykaz terminów spotkań w Rzymie jest już dostępny na stronach Jubileuszu.

Na specjalną uwagę zakonników zasługuje Jubileusz Życia Konsekrowanego, który będzie miał miejsce 8 i 9 października 2025 roku.

Bulla Spes non confundit ogłaszająca Rok Jubileuszowy została odczytana przez Papieża Franciszka w Bazylice Watykańskiej 9 maja 2024 roku. Aktem tym oficjalnie rozpoczęto przygotowania do Jubileuszu. Od kilku miesięcy działa oficjalna watykańska strona Jubileuszu w języku polskim (https://www.iubilaeum2025.va/pl.html), która jest systematycznie poszerzana o nowe inicjatywy. Jest tam m.in. dostępna do pobrania specjalna aplikacja, która pozwala na szybką orientację w konkretnych elementach programu, zwłaszcza obchodach rzymskich. Znajduje się na niej m.in. logo Jubileuszu 2025 czy specjalnie ułożony na tę okazję hymn. Warto już także rozpocząć w naszych parafiach i grupach modlitwę w intencji Jubileuszu, którą w języku polskim znajdziemy na oficjalnych stronach (https://www.iubilaeum2025.va/pl/giubileo-2025/preghiera.html).

Rzym będzie także potrzebował wielu wolontariuszy, posługujących się różnymi językami, którzy będą pomagać przy obsłudze pielgrzymów. Wszyscy, którzy chcieliby takimi wolontariuszami zostać, mogą wysłać zgłoszenie na wskazany na stronach internetowych adres

Za: jezuici.pl

Wpisy powiązane

Kamerun: nowy kościół marianów – sanktuarium św. Jana Pawła II

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą