Mszą św. poranną pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego o. Michaela Brehla CSsR rozpoczęło się to najważniejsze dla każdego instytutu zakonnego zebranie, gdzie, jak wierzymy w obecności Ducha Świętego, rozeznaje się, jak wypełniać cel wspólnoty w zmieniających się czasach. Następnie Kapitularze przeszli do sali obrad, która została uroczyście pobłogosławiona.
Pierwsze sesje Kapituły poświęcone zostały sprawom organizacyjnym. W następnych dniach spodziewane są sprawozdania Przełożonego Generalnego, poszczególnych sekretariatów i kontynentalnych konferencji oraz wybory nowego Przełożonego Generlanego i jego Radnych. Zajmą się oni wprowadzeniem w życie oraz nadzorem nad decyzjami i kierunkami pracy wyznaczonymi przez Kapitułę.
W niedzielę, 30 października odbyło się przywitanie gości przez Prowincję Bangkok. W ośrodku, gdzie odbywa się Kapituła, umieszczona jest szkoła oraz duże centrum opieki dla osób niepełnosprawnych – prowadzone przez miejscowych redemptorystów. Wystąpiła więc młodzież ze szkoły, chór złożony z osób niewidomych, zaprezentowano taniec osób na wózkach inwalidzkich oraz zaśpiewał chór z Filipin.
Kapituła Generalna odbywa się po raz pierwszy w Azji – jest to znak przesuwania się powoli środka ciężkości Zgromadzenia z krajów cywilizacji zachodniej do Kościołów innych krajów. Do tej pory odbywały się one we Włoszech, głównie w Rzymie oraz w Itaici w Brazylii w 1991 r. i West End w USA w 1997 r.
Prowincję Warszawską reprezentują: Prowincjał o. Janusz Sok CSsR oraz dwaj Delegaci: o. Andrzej Wodka CSsR, Prezes Akademii Alfonsjańskiej i o. Piotr Chyła CSsR, Dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystowskiej (obaj z Rzymu). W Kapitule biorą udział także inni polscy redemptoryści: o. Zenon Gieniec CSsR (Przełożony Regii Św. Gerarda – Rosja i Kazachstan) i o. Henryk Kaczocha CSsR (Przełożony Wiceprowincji Resistencia w Argentynie).
O Zgromadzeniu Redemptorystów
Zgromadzenie Redemptorystów założył 9 listopada 1732 roku w Scala k. Neapolu św. Alfons Maria de Liguori (1696-1787). Powołaniem redemptorystów jest pójście za Chrystusem Odkupicielem i głoszenie Dobrej Nowiny o obfitym odkupieniu ludziom religijnie najbardziej opuszczonym, szczególnie ubogim, głównie poprzez misje ludowe i rekolekcje parafialne, a także poprzez misje zagraniczne.
Zgromadzenie liczy obecnie prawie 5 tys. członków w 82 krajach na całym świecie. Polska prowincja, której władze znajdują się w Warszawie, liczy 391 współbraci. Oprócz tego poza granicami Polski pracuje 66 polskich redemptorystów, którzy należą do innych prowincji. Dom generalny Zgromadzenia znajduje się w Rzymie.
o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Warszawa