Rozgrywki dla młodych osób po amputacjach i ośrodek sportowo-rehabilitacyjny: salezjanie mają wielkie marzenia, pragnąc leczyć rany wojenne

Ukraina przechodzi bardzo trudny okres w swojej historii. Niestety, wojna zawsze przynosi wielkie cierpienie, wielu młodych ludzi traci życie, a wielu innych na zawsze będzie nosić ślady przemocy na swoich ciałach. Salezjanie są zawsze blisko najbardziej potrzebujących, co widać w ich pracy z uchodźcami i przesiedleńcami, z ubogimi, chorymi i niepełnosprawnymi. Minął już prawie rok, odkąd salezjanie z wizytatorii Ukrainy obrządu greckokatolickiego pw. Maryi Wspomożycielki (UKR) założyli pierwszą w kraju drużynę piłkarską złożoną z młodych ludzi po amputacjach kończyn, a miesiąc temu synowie Księdza Bosko założyli pierwszą drużynę dla dzieci i młodzieży po amputacjach.

Dzięki wsparciu Salezjańskiej Prokury Misyjnej “Don Bosco Mission” z Bonn zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży prowadzone są bez przeszkód, a liczba uczestników rośnie.

W tym roku stworzono profesjonalny zespół, który jest w stanie nieść odpowiednią pomoc i służyć radą tym, którzy próbują rozpocząć działalność w tej dziedzinie. “Każdego dnia kilku naszych specjalistów od rehabilitacji, trenerów i psychologów pracuje razem, aby pomóc młodym ludziom przezwyciężyć ten trudny czas i odnaleźć się w tym innym życiu; znaleźć aktywność, która sprawi im przyjemność, która daje im nadzieję” – mówi ks. Myhkhaylo Chaban, przełożony wizytatorii UKR.

W ten sposób salezjanie stali się punktem odniesienia dla całej Ukrainy. “World Amputee Football Federation” (WAFF), poprzez swojego prezesa, Mateusza Widłaka, również daje wyraz swojej bliskości i wspiera różne inicjatywy salezjańskie. Aby promować ten rodzaj sportu i uczynić go bardziej znanym, salezjańska drużyna “Pokrowa” (nazwana tak na cześć Matki Bożej Opiekunki) bierze udział w krajowych mistrzostwach Polski. Życzeniem salezjanów z UKR byłoby jednak wprowadzenie rozgrywek piłki nożnej dla osób po amputacjach na Ukrainie. A w międzyczasie, idąc za przykładem salezjanów, kilka miesięcy temu na Ukrainie powstały dwie inne drużyny: “Szachtar Stalevi” z Doniecka i “Dnipro Czerkasy”.

“W miniony weekend zorganizowaliśmy wielkie i pierwsze spotkanie w skali całej Ukrainy” – kontynuuje ks. Chaban. “Gościliśmy te drużyny w naszym salezjańskim ośrodku: był wspólny trening, gry, szkolenie i trochę rekreacji. Celem było wzajemne poznanie się i dzielenie się wspólnymi marzeniami dotyczącymi przyszłości. W ciągu tych trzech dni zorganizowaliśmy również szkolenie dla osób, które chciałyby stworzyć drużyny piłkarskie dla osób po amputacjach w swoich miastach”.

Wzięło w nich udział wielu liderów z różnych miast Ukrainy, którzy rozpoczną tego typu działania w najbliższej przyszłości. Salezjanie stali się ośrodkiem, w którym można dobrze przygotować się do pracy z młodymi ludźmi, młodzieżą i dziećmi, którzy doświadczyli okropności wojny.

“A dzięki nowemu Salezjańskiemu Ośrodkowi Sportu i Rehabilitacji, które planujemy zrealizować w pobliżu Lwowa i który, mamy nadzieję, będziemy mogli wkrótce otworzyć, chcemy zaoferować miejsce nadziei dla wielu dzieci, młodzieży i rodzin” – mówi na koniec przełożony wizytatorii UKR.

Za: infoans.org

Wpisy powiązane

Głosił kazania dla trzech papieży i ustanowił rekord. Niezłomny kardynał kończy 90 lat

Dokument watykański: już Pius XII chciał ukarać ks. Marciala Maciela Degollado

Olimpiada w Paryżu 2024: ks. Xavier Ernst SDB wśród innych kapelanów katolickich w Wiosce Olimpijskiej