Rekrutacja otwarta! Studia Janopawłowe w 2024/25 na Angelicum

Trwają zapisy na „JP2 Studies” – roczne interdyscyplinarne studia nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II. Studia odbywają się w języku angielskim na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, gdzie Karol Wojtyła napisał swój doktorat. Zajęcia poprowadzą wybitni eksperci, którzy przybliżą twórczość i nauczanie papieża Jana Pawła II i przedstawią kluczowe zagadnienia współczesnej myśli filozoficzno-teologicznej.

Studia Janopawłowe organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum to unikalne połączenie wykładów, seminariów i warsztatów mających na celu przygotowanie studentów do twórczej refleksji nad największymi wyzwaniami naszych czasów ze św. Janem Pawłem II jako przewodnikiem i nauczycielem. Studenci w elitarnym, niewielkim gronie, prowadzeni przez wybitnych akademików poznają życie i twórczość wielkiego papieża i nauczą się świadomej lektury jego pism teologicznych, filozoficznych i poetyckich. 

Wśród profesorów znajdą się m.in.: s. Helen Alford OP, o. Cezary Binkiewicz OP, Rémi Brague, Dariusz Karłowicz, o. Jarosław Kupczak OP, Jean-Luc Marion oraz George Weigel. 

JP2 Studies wielka życiowa przygoda

– Nasza propozycja jest niepowtarzalna: to znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego Wieczne Miasto. Dla studentów może to być wielka życiowa przygoda – mówi dr Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja (wydawcy Teologii Politycznej), dyrektor programowy Instytutu. 

– Jestem bardzo zadowolony, że mogę mieć wkład w tę ważną inicjatywę – mówi prof. George Weigel, biograf i wybitny znawca nauczania św. Jana Pawła II, jeden z wykładowców „JP2 Studies”. – Mam nadzieję, że pomoże ona studentom spojrzeć na świat przez pryzmat myśli i nauczania Jana Pawła II. Nie tylko na niego samego jako wyjątkowego człowieka, którym rzecz jasna był, ale również jako na tego, który posiadał głęboką zdolność analizy i rozpoznania źródeł kryzysu współczesnej cywilizacji. Moim zdaniem ta analiza jest dziś szczególnie warta zgłębiania – dodaje George Weigel.

– Można powiedzieć, że studia nad myślą Jana Pawła II wracają do swojego źródła. Myślę, że wybór Angelicum jest niesłychanie cenny i ważny dla całej inicjatywy. Oczywiście istotne jest również, że Instytut Kultury św. Jana Pawła II umiejscowiony został w Rzymie, ponieważ w ten sposób ma możliwość oddziaływania międzynarodowego. Na uniwersytecie Angelicum, od samego początku uczą się przyszli biskupi, przyszli kardynałowie z całego świata – mówi o. prof. Jarosław Kupczak OP, wybitny znawca teologii Jana Pawła II, także wykładowca „JP2 Studies”.

W programie studiów: życie, filozofia, teologia i nauczanie społeczne

Interdyscyplinarny program podyplomowy został stworzony z myślą o studentach z rozmaitych środowisk i o różnych powołaniach, zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o życiu, twórczości i nauczaniu św. Jana Pawła II. Adresatami tej oferty akademickiej są studenci świeccy i duchowni, absolwenci studiów I i II stopnia, badacze oraz pracownicy naukowi, katecheci, dziennikarze specjalizujący się w tematyce wiary i Kościoła oraz wszyscy ciekawi intelektualnego i duchowego dziedzictwa Jana Pawła II. Studia przygotowują specjalistów z zakresu nauczania papieskiego i są wartościowym uzupełnieniem formacji seminaryjnej i zakonnej.

Dwusemestralny program obejmuje wykłady, seminaria i warsztaty, w tym przedmioty obowiązkowe i do wyboru, pogrupowane w bloki:

  1. Myśląc o Janie Pawle II
    Kursy podstawowe obejmujące wiedzę o życiu, twórczości i nauczaniu Jana Pawła II w kontekście historycznym i filozoficzno-teologicznym:
  • „JP2 – życie, twórczość i kontekst historyczny” – prof. George Weigel (Ethics and Public Policy Center, Waszyngton)
  • „JP2 i filozofia” – o. prof. Cezary Binkiewicz OP (Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu w Rzymie)
  • „JP2 – najważniejsze zagadnienia teologiczne” – o. prof. Jarosław Kupczak OP (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
  • „JP2 – nauczanie społeczne” – s. prof. Helen Alford OP (Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu w Rzymie)
  1. Myśląc z Janem Pawłem II
    Wykłady i seminaria monograficzne prowadzone przez profesorów wizytujących skupiające się na kluczowych zagadnieniach współczesnej myśli filozoficznej i teologicznej w kontekście dziedzictwa intelektualnego św. Jana Pawła II. 

Wśród profesorów wizytujących znaleźli się do tej pory: prof. Rémi Brague (Université Paris – Sorbonne), prof. Marek Cichocki (College of Europe, Natolin), ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier (Uniwersytet Jagielloński), prof. Jean-Luc Marion (Académie française/The University of Chicago), Msgr. Michael Nazir-Ali (Oxford Centre for Training, Research, Advocacy and Dialogue).

Ponadto program obejmuje:

  • Cykl wykładów „JP2 Lectures” i towarzyszących im seminariów dyskusyjnych. Zapraszani do wykładów w ramach cyklu są m.in. tacy czołowi światowi intelektualiści chrześcijańscy jak: John Cavadini (University of Notre Dame), Chantal Delsol (Université de Marne-la-Vallée), John Milbank (University of Nottingham) Vittorio Possenti (Università di Venezia), George Weigel (EPPC, Washington D.C.), Joseph Weiler (New York University), czy bp Rowan Williams (University of Cambridge). 
  • Warsztaty teatralne zakończone publicznym przedstawieniem wybranego dzieła literackiego Karola Wojtyły, prowadzone przez prof. Jarosława Kiliana (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie).

Studia Janopawłowe na Angelicum prowadzone są w całości w języku angielskim.

Dwa stypendia dla laureatów Konkursu Papieskiego

Możliwe jest ubieganie się o stypendium na studia w ramach Konkursu Papieskiego dla Studentów i Doktorantów organizowanego przez Teologię Polityczną i Instytut Tertio Millennio. Stypendiami o wartości 15 tysięcy euro na pokrycie czesnego oraz pobytu w Rzymie w czasie studiów nagrodzeni zostaną autorzy wybranych przez Komisję Konkursową esejów. Pierwszy etap Konkursu potrwa do 3 lipca 2024, a zgłoszenia przyjmowane są na stronie:

 https://tertio.pl/studencki-konkurs-papieski/ 

Interdyscyplinarnie na Angelicum: z Janem Pawłem II o kulturze

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną jednostką naukowo-dydaktyczną powołaną w 2020 r. w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale też myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc m.in. o solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie, czy kryzysie duchowym Europy. Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej). Jego działalność możliwa jest dzięki hojności prywatnych darczyńców z Polski.

Więcej informacji dla zainteresowanych studiami: JP2studies@pust.it oraz na stronie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II

Anna Brojer/KAI

Wpisy powiązane

Dokument watykański: już Pius XII chciał ukarać ks. Marciala Maciela Degollado

Olimpiada w Paryżu 2024: ks. Xavier Ernst SDB wśród innych kapelanów katolickich w Wiosce Olimpijskiej

Spotkanie braci zakonnych Towarzystwa Jezusowego z prowincji europejskich