W sobotę, 28 kwietnia w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy odbyły się oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem był polski apostolat diecezji Metuchen, któremu przewodzi o.Waldemar Łątkowski a patronat nad uroczystością objął Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Polish-Slavic Federal Credit Union, United Poles Credit Union oraz Centrala Polskich Szkol Dokształcających.
W kościele św. Szczepana odbyła się Msza św. koncelebrowana przez przybyłego z Polski ks. Biskupa Józefa Wysockiego. Długa i barwna procesja pocztów sztandarowych podkreśliła podniosłość tej chwili, a wspólne odśpiewanie przepięknych polskich pieśni kościelnych takich jak: „Nie rzucim Chryste” czy „Bogurodzica” wprowadziło zgromadzonych w patriotyczny nastrój.
W homilii ks. Biskup podkreślił, że nawet okresu tak trudnego w polskiej historii, jak lata niewoli, nie można nazwać czasem straconym. To wtedy nasz naród wydal największych pisarzy, poetów i kompozytorów, to oni byli głosem uciemiężonego narodu. Swoimi dziełami umacniali polskość, pomogli przenieść ją w sercach, jak skarb największy, aby gdy przyszedł czas wolności, mogła ona zakwitnąć znowu pełnym blaskiem.
Po zakończeniu Mszy Św. obchody były kontynuowane w sali parafialnej. Glos zabierali: konsul RP, pan Mateusza Gmura, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Doroty Andraka oraz został odczytany listu prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku dr Iwony Korgi.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyli swoimi występami uczniowie polskich szkół i organizacji polonijnych, którzy przybliżyli nam postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Słowem, tańcem i piosenką występujący pięknie wyrazili swoją radość z polskiego pochodzenia. Duma napawa fakt ich bardzo licznego i aktywnego udziału w imprezie. Wiemy, że za każdą wykonaną przez nich prezentacją stoją rzesze dorosłych: rodziców, nauczycieli i katechetów . W ich rękach spoczywa patriotyczne wychowanie naszych dzieci i młodzieży i przy takich właśnie okazjach możemy podziękować im za zaangażowanie i poświecenie.
Uroczystość obfitowała w wiele dodatkowych atrakcji. Została udostępniona wystawa IPN pt: „Ojcowie Niepodległości” oraz pokaz uzbrojenia w wykonaniu Krzysztofa Czuja – “Oryginalne elementy uzbrojenia i wyposażenia używane przez żołnierzy polskich w okresie walk o niepodległość” .
Gospodarze zadbali o przyjazną i miłą atmosferę, a także ugościli wszystkich pysznym poczęstunkiem.
Tego rodzaju spotkania polonijne pełnią bardzo ważną role. Pozwalają nam zatrzymać się na chwile, oderwać od tak absorbującej nas codzienności i skłaniają do refleksji. Choć dzielą nas od ojczyzny setki kilometrów i lata rozłąki, to w takie dni, kiedy stoimy razem z dumnie podniesionym czołem i śpiewamy „Bogurodzicę”, to czujemy, że jesteśmy jednych z ogniw łańcucha pokoleń polskich patriotów. Tak samo jak u naszych przodków i naszych rodaków w Polsce nasze serca biją w rytm słów Bóg, Honor, Ojczyna. To jest nasze dziedzictwo, to chcemy przekazać naszym dzieciom.
Zosia Szabla
www.johnpaulsecond.com