W redemptorystowskiej parafii w Togliatti, w europejskiej części Rosji został poświęcony kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Dokonał tego 24 października 2021 r. ordynariusz saratowskiej diecezji św. Klemensa biskup Clemens Pickel. Kościół w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Togliatti jest pierwszą świątynią katolicką na terenie Federacji Rosyjskiej, której patronuje św. Jan Paweł II. W uroczystości wziął udział ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.
Budowa trwała prawie 10 lat i została sfinansowana dzięki staraniom Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i z datków wiernych. Uczestniczący w uroczystościach ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski powiedział, że konsekracja świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II jest wydarzeniem niezwykłym. – To symbol ważny dla katolików mieszkających w Rosji, a przede wszystkim dla Polaków – zaznaczył polski dyplomata.
W uroczystości uczestniczył p. Krzysztof Krajewski, ambasador Rzeczpospolitej Polski w Federacji Rosyjskiej, a także konsul generalny Rzeczpospolitej Polski w Irkucku. W poświęceniu kościoła wzięli również udział kapłani i wierni z dekanatu i całej diecezji, która obejmuje południową cześć Rosji. W ołtarzu zostały założone relikwie błogosławionych męczenniczek z Nowogródka – siostra Maria Stella i dziesięć towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Pracujący w Togliatti polski redemptorysta o. Zenon Gieniec wyjaśnił, że wybór na patrona kościoła św. Jana Pawła II ma podkreślać związek pontyfikatu papieża Polaka z objawieniami fatimskimi, które dotyczyły Rosji. Duchowny dodał, że ta idea została odzwierciedlona w architekturze wnętrza świątyni. W centralnej części za ołtarzem znajduje się krzyż, obok którego umieszczono dwie płaskorzeźby. Jedna przedstawia Matkę Bożą Fatimską w otoczeniu dzieci, a druga św. Jana Pawła II.
Jeden z dzwonów kościoła – „Najświętszy Odkupiciel” – został ufundowany w 2015 r. przez Prowincję Warszawską Redemptorystów jako wotum za dar powołań do zgromadzenia.
* * *
Miasto Togliatti założone zostało w 1737 r. jako twierdza dla obrony południowych granic ruskich ziem i do 1964 roku nosiło nazwę Stawropol nad Wołgą. Jest miastem liczącym ponad 700-tysięcznym, leżącym na lewym brzegu Wołgi. W 50 latach XX wieku miasto zostało przeniesione na tereny wyżej położone z powodu budowy zapory i elektrowni wodnej. Od 1964 r. miasto nosi imię włoskiego komunisty Palmiro Togliatti i wtedy też rozpoczęto rozwój przemysłu samochodowego, który produkuje samochody marki Łada, a także Renault.
Szybki rozwój przemysłu spowodował wielki napływ ludności z byłych republik radzieckich. Wśród poszukujących pracy byli także i katolicy, między innymi polskiego pochodzenia. To oni, po tzw. „pieriestrojce”, na początku lat 90 tych, zwrócili się do prymasa Polski kard. Józefa Glempa z prośbą, by przysłał do Togliatti kapłana. Prośba została przekazana biskupowi Tadeuszowi Kondrusiewiczowi, ówczesnemu pasterzowi apostolskiej administratury dla katolików rzymskiego obrządku europejskiej części Rosji, który poprosił proboszcza z Samary, oddalonej od Togliatti o 100 km, aby otoczył opieką duszpasterską miejscowych katolików.
W 1998 r. w Togliatti została zmontowana przywieziona z Niemiec drewniana kaplica – dar niemieckich katolików, w której do lipca 2021 r. była sprawowana Eucharystia. Kaplica ta została niedawno rozebrana, by można było kontynuować prace wokół budującego się nowego kościoła.
Polscy redemptoryści rozpoczęli posługę w Togliatti w 2004 r. Przybył tam o. Artur Wilczek CSsR, a następnie o. Mirosław Dawlewicz CSsR. Pracowali w Togliatti także inni redemptoryści: o. Grzegorz Woś, o. Dariusz Paszyński i o. Stanisław Patalita. Obecnie proboszczem jest o. Zenon Gieniec CSsR, a wikariuszem o. Artur Pruś CSsR. W 2008 r. rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła. W 2009 roku administracja miasta wydzieliła ziemię i zainicjowano prace projektowe. 20 maja 2012 r. ks. bp Clemens Pickel poświęcił plac budowy kościoła pw. błogosławionego papieża Jana Pawła II – obecnie świętego.
27 kwietnia 2014 roku – w dzień kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII – odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w mury budowanej świątyni, a poświęcenie kościoła miało miejsce 24 października 2021 roku.
oprac red. na podst. tekstu o. Zenona Gieńca CSsR (Togliatti) i za IAR/dad; za polskieradio.pl
fot. parafia MB Fatimskiej w Togliatti w Rosji; Twitter @PLinRussia
Za: www.redemptor.pl