Redemptoryści – KG XXVI: trzeci tydzień obrad – podsumowanie

Trzeci tydzień XXVI Kapituły Generalnej Zgromadzenia Redemptorystów (26 września – 1 października 2022 r.) był ważnym czasem dla wszystkich członków kapituły, jak również dla całego Zgromadzenia z wielu powodów – wybrano nowy Zarząd Generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Przede wszystkim dokonano wyboru nowego przełożonego generalnego, o. Rogério Gomesa CSsR, a następnie wyboru konsultorów generalnych. W tym samym czasie uczestnicy studiowali postulaty (propozycje) przedstawione kapitule, opiniowali je, a także przedstawiali sugestie i propozycje, co kapituła powinna zaproponować Zgromadzeniu i przystąpili do głosowania nad tymi postulatami.

W poniedziałek, zaraz po modlitwie porannej, odbyła się modlitwa rozeznania i wzywano światła Ducha Świętego, aby w procesie wyboru objawiła się wola Boża. Następnie grupy zebrały się, aby zastanowić się nad cechami lub profilem oczekiwanym od przełożonego generalnego. Wśród członków wywiązała się żywa dyskusja, w której podkreślono takie cechy jak: człowiek Boży (lub duchowość), proroctwo, rozeznanie (lub otwartość na dialog, słuchanie), duch misyjny, nadzieja (lub animacja, dynamizm, kreatywność).

Następnie zebrano się na głosowanie orientacyjne, po którym nastąpiła dyskusja nad wyłonionymi nazwiskami. Odbyło się pierwsze formalne głosowanie i po dwóch głosowaniach żaden z kandydatów nie uzyskał większości dwóch trzecich głosów wymaganych do objęcia stanowiska. O. Rogério Gomes CSsR, z Konferencji Ameryki Łacińskiej i Karaibów, z Prowincji São Paulo, w Brazylii, został wybrany na osiemnastego Przełożonego Generalnego 72 głosami na 91 głosów w trzecim głosowaniu we wtorek rano. Jego wybór był długo oklaskiwany przez zgromadzenie i uczczony w kaplicy kapitulnej radosnym „Te Deum”, podczas którego o. Rogério złożył wyznanie wiary i przysięgę oraz przekazał nam swoje pierwsze przesłanie jako przełożony generalny do Zgromadzenia, podkreślając, że nie musimy się bać, ale wyruszamy w przyszłość z nadzieją.

W następnych dniach wybrano sześciu konsultorów generalnych. Każda z pięciu konferencji przedstawiła nazwiska trzech współbraci, w kolejności preferencji, do ubiegania się o to stanowisko. W głosowaniu wstępnym każdy członek został poproszony o wpisanie na podanej karcie do głosowania pięciu nazwisk. W pierwszym głosowaniu, bezwzględną większością głosów, wybrano pięciu konsultorów: Br. Larry Lujan, Konferencja Ameryki Północnej, oraz ojcowie Zdzisław Stanula z Europy, Jairo Díaz z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Ivel Mendanha z Azji-Oceanii i Nicolas Ayouba z Afryki-Madagaskaru.

Szósty konsultor generalny, o. Paul Vinh, z Konferencji Azji i Oceanii, został wybrany po procesie rozeznania, w którym kapitulni mogli wybrać dowolnego kandydata z każdej konferencji. Wikariusz Generalny jest wybierany spośród sześciu konsultorów, do których wyboru wymagana jest większość dwóch trzecich głosów, ale jak dotąd, po siedmiu przeprowadzonych głosowaniach, nie udało się wybrać żadnego kandydata.

W piątek rano przybył ze Stanów Zjednoczonych brat Larry Lujan, który został wybrany na konsultora generalnego, nie będąc obecnym na Kapitule. Rozpoczęto także głosowanie nad postulatami na tematy: tożsamość i misja redemptorystów. Zadanie to zostało stosunkowo ułatwione przez fakt, że postulaty zostały już wcześniej przestudiowane, przedyskutowane i przegłosowane w grupach, a teraz, podczas głosowania plenarnego, uczetsnicy mają do dyspozycji aparat techniczny, który zbiera i liczy głosy w czasie rzeczywistym. Jednogłośnie zadecydowano również o orędziu końcowym Kapituły do całego Zgromadzenia oraz o temacie na następne sześciolecie.

W sobotę, 1 października udano się do Watykanu na audiencję z papieżem Franciszkiem. Miała ona szczególny charakter, ponieważ odbywała się w Sali Klementyńskiej. Ojciec Święty przybył na audiencję przy gorących oklaskach, a następnie Ojciec Generał zwrócił się do niego w imieniu całej rodziny redemptorystów. Wręczył również Ojcu Świętemu dwutomowe dzieło z zakresu teologii moralnej autorstwa o. prof. Marciano Vidal CSsR.

Ojciec Święty odkładając na bok swoje przygotowane przemówienie, skierował kilka słów prosto z serca. Podkreślił potrzebę, abyśmy jako redemptoryści opuścili nasze „strefy komfortu” i wypłynęli na głębię w bliskości z ubogimi. Następnie wyjaśnił różne rodzaje „stref komfortu”, które mogą nas usidlić i wezwał nas do oddania wszystkiego dla misji. Podziękował również Zgromadzeniu za nasz wkład w teologię moralną i pochwalił Akademię Alfonsjańską za jej wspaniałą rolę w teologii moralnej. Poprosił nas, redemptorystów, abyśmy nadal pracowali na polu teologii moralnej, aby wnieść wkład w społeczeństwo i Kościół, zwłaszcza w kształtowanie sumień ludzi.

Na koniec pozował do zdjęcia z całą grupą, a następnie uścisnął rękę każdemu z obecnych redemptorystów. To był niezapomniany dzień dla wszystkich. W niedzielę kapitularze wyjeżdżają do Pagani na uroczystości w bazylice św. Alfonsa Liguori, naszego Założyciela. Zachowajcie nas w swoich modlitwach, ponieważ zbliżamy się do końca XXVI Kapituły Generalnej.

o. Joseph Ivel Mendanha CSsR, radny geeneralny, Rzym

* * *

Na stronie internetowej całego Zgromadzenia Redemptorystów cssr.news jest umieszczona podstrona cssr.news/26CG/, która zbiera wszelkie wiadomości o XXVI Kapitule Generalnej.

Informacje o XXVI Kapitule Generalnej w języku polskim są systematycznie publikowane na stronie redemptor.pl i łatwe do znalezienia dzięki linkowi u góry strony lub po kliknięciu przy artykule związanym z tym tematem na tag: XXVI Kapituła Generalna.

Za: www.redemptor.pl

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia