Już nieco za ponad rok odbędzie się w Zgromadzeniu Redemptorystów XXVI Kapituła Generalna. Członkowie Centralnej Komisji Przygotowawczej spotkali się w czwartek, 10 czerwca 2021 r., by przedyskutować spływające z prowincji zgromadzenia owoce dyskusji we wspólnotach oraz kroki podjęte w celu zaangażowania jak największej liczby współbraci i świeckich współpracowników w proces przygotowawczy. Rozpoczęto także prace nad dokumentem roboczym dla uczestników kapituły. Na spotkaniu był również obecny o. Generał Michael Brehl CSsR.
Dokument roboczy będzie podstawą pracy w pierwszym etapie kapituły, który odbędzie się w każdej z konferencji kontynentalnych w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Omówiono metodologię i przyjęto harmonogram, który umożliwia przedstawienie projektu tego dokumentu na wrześniowym posiedzeniu Rady Generalnej. Ma on dostarczyć narzędzia do analizy i oceny stanu Zgromadzenia w aspekcie jego wierności charyzmatowi. Nakreśli także perspektywy misji redemptorystowskiej, która jest realizowana w zranionym świecie.
Poszczególne części dokumentu roboczego będą odpowiadały pięciu głównym aspektom naszego życia zakonnego i posługi: misyjne dzieło Zgromadzenia, wspólnota apostolska, wspólnota apostolska oddana Chrystusowi Odkupicielowi, formacja wspólnoty apostolskiej, zarządzanie wspólnotą apostolską.
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią dokumentu jest proces restrukturyzacji i rekonfiguracji zgromadzenia. Choć restrukturyzacja bywa czasem najbardziej „widoczną” kwestią, aspekty administracyjne i personalne nie powinny przesłaniać priorytetów misyjnych i apostolskich. W rzeczywistości te priorytety dostarczają niezbędnych bodźców do tego, dlaczego i w jaki sposób proces ten musi przebiegać – zostało to podkreślone w dyskusji na posiedzeniu Komisji.
* * *
Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) zwołuje co 6 lat swoją Kapitułę Generalną. Jest to najwyższy organ wewnętrznej władzy Zgromadzenia, który ustanawia prawa odnośnie życia redemptorystów na całym świecie oraz „wyraża udział wszystkich współbraci w trosce o dobro całego Instytutu” (Konst. 104). Delegaci, zebrani razem na Kapitule, są obrazem Zgromadzenia na całym świecie.
Kapituła odbywa się trzech fazach – pierwsza (przygotowawcza) i trzecia (wdrożenie decyzji) w grupach kontynentalnych konferencji, a druga (kanoniczna) wspólnie w całym składzie.
Wszyscy redemptoryści są zaangażowani w proces rozeznawania, czy są wierni swej misji, zgodnie z duchem ich Założyciela, św. Alfonsa Liguori. Przez najbliższe dwa lata będą rozważać, czy poświęcają, lub nie, należytą uwagę głosowi Boga, który nieustannie stawia wyzwania Zgromadzeniu w Kościele i świecie.
Podejmą także praktyczne decyzje i ustalą kierunki na następne sześciolecie. Ich wprowadzeniem w życie i nadzorem zajmie się Zarząd Generalny (Przełożony Generalny i sześciu Radnych Generalnych z różnych części świata), który zostanie przez tę Kapitułę wybrany.
Prowincję Warszawską Redemptorystów reprezentować będą przełożony Prowincji oraz dwóch wybranych w najbliższym czasie delegatów.
Obrady fazy kanonicznej odbędą się w dniach 11 września – 7 października 2022 r. w domu formacyjnym Istituto Madonna del Carmine „Il Carmelo” na przedmieściach Wiecznego Miasta.
Przewodniczączym Centralnej Komisji Przygotowawczej jest o. Brendan Kelly CSsR – Sekretarz Generalny, a członkami są: o. Alberto Eseverri CSsR – Wikariusz Generalny, o. Rogerio Gomes CSsR – Radny Generalny, o. Gianni Congiu CSsR – Moderator Kapituły, przełożony Domu św. Alfonsa w Rzymie (Prowincja Rzymska), o. Kevin O’Neil – Moderator Kapituły (Prowincja Baltimore), o. Joaquim Parron CSsR – Moderator Kapituły (Prowincja Campo Grande), o. Johannes Römelt CSsR – Koordynator Konferencji Europy (Prowincja Św. Klemensa) i o. Grzegorz Ruszaj CSsR – Dyrektor Biura Komunikacji w Rzymie (Prowincja Warszawska).
Poprzednia XXV Kapituła Generalna odbyła się w Pattaya w Tajlandii od 31 października do 24 listopada 2016 r. Ustalono tam temat obecnego sześciolecia: „Świadkowie Odkupiciela solidarni dla misji w zranionym świecie”. Jest on zwięzłym podsumowaniem obrad Kapituły i opisuje kierunek rozwoju Zgromadzenia na obecne sześć lat, do następnego jej zwołania. Obecny jest w materiałach formacyjnych, planach pastoralnych i pomaga w refleksji nad wykonaną pracą apostolską, czy jest zgodna z tym, czym żyją redemptoryści w innych krajach.
oprac. red. na podst. cssr.news
Za: www.redemptor.pl