7 października – dzień modlitwy, postu i pokuty w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na całym świecie
Patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa ogłosił 7 października 2024 dniem modlitwy, postu i pokuty w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na całym świecie. Mija właśnie rok od czasu, gdy „Ziemia Święta, nie tylko, znalazła się w tak ogromnej spirali przemocy i nienawiści, jakich wcześniej nie widziano i nie doświadczano”. Papież Franciszek apelował podczas środowej audiencji ogólnej, aby społeczność międzynarodowa zatrzymała „straszliwą eskalację” konfliktów zbrojnych. „Wyrażam swoją bliskość z narodem libańskim, który tak wiele wycierpiał w minionym czasie”. Wezwał także do modlitwy o pokój i za wszystkie narody, cierpiące z powodu wojen. Kustodia Ziemi Świętej przyłączyła się do tej inicjatywy. Ogłaszając dzień modlitw i pokuty, patriarcha wyraził stanowcze „potępienie bezsensownej wojny i tego, co ją wywołało” oraz zaapelował do przywódców politycznych o „znalezienie innych sposobów rozwiązania obecnego konfliktu, które uwzględnią zasady sprawiedliwości, godności i bezpieczeństwa dla wszystkich”. Kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton OFM w liście skierowanym do zakonników na Bliskim Wschodzie zapewnił, że „jako Bracia Mniejsi z Kustodii Ziemi Świętej przyjmujemy to zaproszenie (do modlitwy) z głębokim przekonaniem i poczynimy starania, by je wypełnić, zarówno osobiście, jak i w naszych wspólnotach. We wszystkich naszych wspólnotach, sanktuariach i parafiach będziemy przeżywać dzień 7 października jako dzień modlitwy, postu i pokuty”. Jest to jednocześnie dzień wspomnienia Maryi Królowej Różańca Świętego. Stąd także zachęta, by docenić modlitwę różańcową i wyprosić dar pokoju”.
Łaciński Patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa zaproponował na ten dzień następującą modlitwę:
„Panie, Boże nasz, Ojcze naszego Pana Jezusa Chrystusa
Ojcze całej ludzkości, który na krzyżu Twojego Syna i poprzez dar Jego życia
zechciałeś za tak wielką cenę zburzyć mur wrogości i niezgody,
oddzielający narody i czyniący z nas nieprzyjaciół,
ześlij do naszych serc dar Ducha Świętego,
aby nas oczyścił z wszelkiego pragnienia przemocy,
uczucia nienawiści i zemsty.
Niech On nas oświeci,
abyśmy rozumieli niezbywalną godność każdej osoby ludzkiej;
niech nas rozpali pragnieniem świata przepełnionego pokojem
i pojednanego w prawdzie i sprawiedliwości, w miłości i wolności.
Boże wszechmogący i wieczny,
w Twoich rękach są nadzieje ludzi i prawa wszystkich narodów,
niech Twoja mądrość wspiera tych, którzy nami rządzą,
aby dzięki Twej pomocy, stali się wyczuleni na cierpienia ubogich
oraz cierpiących wskutek przemocy i wojny.
Spraw, aby działali w naszym regionie (świata) i na całej ziemi
na rzecz wspólnego dobra i trwałego pokoju.
Maryjo Dziewico, Matko nadziei, wyproś nam dar pokoju
dla Ziemi Świętej, która cię zrodziła, i dla całego świata”. Amen.
Swoją zachętę do modlitwy Kustosz Ziemi Świętej zakończył słowami: „Niech ta modlitwa pomaga nam pozostać wiernymi w powołaniu, ufając Bogu pośród niebezpieczeństw i trudności obecnego czasu. Niech pomoże także przezwyciężyć strach o własne bezpieczeństwo i możliwość wykonywania misji, która została nam powierzona przez Pana i przez Jego święty Kościół.
Niech Pan obdarzy was spokojem!”.
Również Komisarz Ziemi Świętej w Polsce o. Nikodem Gdyk OFM zachęca do podjęcia tej inicjatywy modlitewnej. Zapraszamy do modlitwy o pokój w Ziemi Świętej i na świecie osoby konsekrowane, Członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Świętej, czytelników czasopisma „Ziemia Święta”, naszych Pielgrzymów, Braci i Siostry Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz Dobroczyńców Komisariatu i Kustodii Ziemi Świętej, a także wszystkich ludzi dobrej woli i solidaryzujących się z cierpiącymi z powodu wojen i przemocy.
Wybór dnia nie jest przypadkowy, bo 7 października to dzień wspomnienia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Przypada ono w rocznicę bitwy pod Lepanto (1571 r.). Wtedy to, w obliczu zagrożenia islamem, Europa została opleciona modlitwą różańcową. W czasie poprzedzającym decydujące starcie floty chrześcijańskiej z potęgą osmańską oraz podczas trwania samej bitwy papież Piusa V wezwał do podjęcia w Rzymie i w kościołach całej Europy żarliwych modlitw do Królowej Różańca Świętego, błagając Ją o wstawiennictwo i pomoc w walce o przetrwanie chrześcijaństwa. Za wstawiennictwem Najświętszej Dziewicy odniesiono zwycięstwo pod Lepanto i obroniono chrześcijańską Europę przed zalewem islamu i panowaniem tureckim. Papież Pius V ustanowił w Kościele dzień 7 października świętem Matki Boskiej Zwycięskiej, a jego następca Grzegorz XIII ogłosił go świętem Matki Bożej Różańcowej. Papież Leon XIII zalecił też w 1883 r., aby we wszystkich kościołach przez cały październik odmawiano Różaniec, a do Litanii Loretańskiej wprowadził wezwanie: „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami”. Niezwyciężonej mocy modlitwy różańcowej doświadczali wierzący we wszystkich czasach i to sprawia, że przypomnienie o niej nabiera szczególnej aktualności. Kontemplując tajemnicę Tego, który „jest naszym pokojem” (Ef 2, 14), przy odmawianiu z różańca, „nie można nie czuć się wyraźnie zobowiązanym do służby sprawie pokoju, ze szczególnym odniesieniem do ziemi Jezusa, nadal tak oświadczanej, a tak bardzo drogiej sercu chrześcijan” (św. Jan Paweł II, Rosarium Virginis Mariae 6). (opr. CMP)