Promotor kultu męczenników z Pariacoto wyróżniony Challenge coin amerykańskiego seminarium

Br. Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników z Pariacoto, został odznaczony Challenge coin Departamentu Bezpieczeństwa University of Saint Mary of the Lake w USA. Odznaka została mu przyznana w podziękowaniu i uznaniu za promowanie Krucjaty w Obronie Przed Terroryzmem pod patronatem Męczenników z Pariacoto.

Tzw. challenge coin jest to rodzaj nieformalnej odznaki symbolizującej przynależność do jednostki wojskowej. Nie jest monetą ani medalem.

„Wręczany jest jako dowód uznania i braterstwa przez dowódcę jednostki. Coin stanowi okrągły kawałek metalu, na którym umieszczone są symbole danej jednostki wojskowej, motto, nazwisko lub numer żołnierza. Jest też miejsce na inne elementy dodawane przez każdą jednostkę indywidualnie. Dla żołnierzy sił specjalnych to rzecz pamiątkowa” – wyjaśniono na portalu www.franciszkanie.pl.

Siły specjalne wykorzystują challenge coin jako swoistą oznakę przynależności w warunkach cywilnych. Na mundurach nosi się odznaki pułkowe, a w kieszeni spodni właśnie coin. Obecnie wiele jednostek, nie tylko sił specjalnych, ma swoje coiny.

W uzasadnieniu nadania odznaki dla br. Jana Hruszowca napisano: „Drogi Bracie Janie, żeby pokazać uznanie za organizację Krucjaty w Obronie Przed Terroryzmem, chcielibyśmy dać bratu Challenge coin od departamentu bezpieczeństwa USML, który został wyprodukowany dla uczczenia 100-lecia istnienia naszego seminarium w Mundelein”.

Wręczenie coina to specyficzna ceremonia. Ukrywa się go w dłoni, gdy podaje się ją do uściśnięcia. Towarzyszy temu mocny uścisk ręki. Żołnierz, który go otrzymuje, orientuje się dopiero, gdy poczuje metal na skórze dłoni w czasie uścisku.

Coiny powstały i są szczególnie popularne w USA. Jednostki wojskowe innych państw, które współdziałają z jednostkami amerykańskimi, również wprowadzają swoje coiny. W Polsce mają je m.in. GROM czy 10 BKPanc.

Krucjata Różańcowa w Obronie Przed Terroryzmem jest franciszkańską akcją skierowaną do wiernych, którzy widząc współczesne zagrożenie terroryzmem i pragną modlić się o pokój na świecie oraz za wszystkich poszkodowanych w wyniku działań terrorystycznych. Patronują jej franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.

Zakonnicy ci w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

University of Saint Mary of the Lake jest prywatnym rzymskokatolickim seminarium duchownym w Mundelein w stanie Illinois. Jest to główne seminarium i szkoła teologiczna zajmująca się formacją księży w archidiecezji Chicago.

luk / Kraków
KAI

Wpisy powiązane

Dominikanie: Wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem

Michalici: Konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Kuli (Papua-Nowa Gwinea)

Św. Franciszek w Muzeach Watykańskich, na 800. rocznicę stygmatów