Proces kanonizacyjny jezuickich męczenników z Salwadoru

Kościół katolicki w Salwadorze zainaugurował proces kanonizacyjny grupy męczenników z czasów wojny domowej. Arcybiskup San Salvadou – José Luis Escobar Alas zapowiedział, że będą to pochodzący z Hiszpanii o. Ignacio Ellacuría SJ, pięciu innych jezuitów oraz gospodyni i jej córka, zamordowani 16 listopada 1989 roku.

Atak tzw. szwadronu śmierci salwadorskich sił zbrojnych na Uniwersytet Środkowoamerykański im. José Simeón Cañasa w stolicy kraju wywołał wówczas przerażenie i wstrząs na całym świecie. Pracujący tam duchowni, w szczególności rektor uczelni o. Ellacuría, potępiali łamanie praw człowieka przez reżim wojskowy w tym najmniejszym kontynentalnym państwie środkowoamerykańskim. Ich zabójstwo do dziś nie zostało w pełni wyjaśnione.

Przez wiele lat tamtejszy Kościół starał się o wyniesienie na ołtarze arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero, zastrzelonego przez szwadrony śmierci w marcu 1980 roku. Jego śmierć była szczytowym punktem pierwszej fazy krwawej wojny domowej w tym kraju, zakończonej dopiero w 1992 roku. Szacuje się, że w walkach między armią a partyzantami zginęło 75 000 osób. Abp Romero, uważany przez swych rodaków za bohatera narodowego, został beatyfikowany 23 maja 2015, a następnie kanonizowany 14 października 2018 roku.

22 stycznia 2022 emerytowany biskup pomocniczy San Salvadoru kard. Gregorio Rosa Chávez ogłosił błogosławionymi jezuitę ojca Rutilio Grande SJ (1928-1977) i dwóch świeckich, zamordowanych 12 marca 1977 przez służby państwowe, a także pracującego w tym kraju włoskiego franciszkanina o. Cosmę Spessotto (1923-1980), zabitego 14 czerwca 1980.

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Rola samochodów w pracy misyjnej – niezbędnik misjonarza

Karmelitański kościół w Berdyczowie ogłoszony bazyliką mniejszą

Bracia mniejsi: Europejskie Spotkanie Profesów Czasowych w Asyżu