Home WiadomościZe Świata Proces beatyfikacyjny Matki Elizabeth Prout

Proces beatyfikacyjny Matki Elizabeth Prout

Redakcja

Papież Franciszek zatwierdził dekrety Kongregacji ds. Kanonizacyjnych o heroiczności cnót Matki Elizabeth Prout, która jako siostra zakonna opiekowała się ludźmi chorymi na tyfus i cholerę.

Matka Maria Józefa od Jezusa (Elizabeth Prout) urodziła się w Coleham (Shrewsbury) dnia 2 września 1820 roku, w anglikańskiej rodzinie. W wieku dwudziestu kilku lat między innymi pod wpływem spotkania z bł. Dominikiem Barberim – pasjonistą zdecydowała się, pomimo oporu ze strony rodziny, przyjąć wiarę katolicką. Po swoim nawróceniu wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Dzieciątka Jezus. Musiała jednak opuścić zgromadzenie ze względu na słabe zdrowie.

Pod wpływem kierownika duchowego ks. Gaudencjusza Rossi osiadła w Manchesterze, gdzie podjęła pracę w szkole parafialnej. Zaangażowała się wówczas mocno w działania na rzecz edukacji wśród robotników. W tym celu założyła dzienne i nocne szkoły oraz domy dla młodych kobiet pracujących w fabrykach. Opiekowała się także chorymi w czasie epidemii tyfusu i cholery.

Spotkania z pasjonistami, a zwłaszcza bł. Dominikiem Barberim i o. Ignacym Spencerem wywarły na niej tak wielkie wrażenie, że postanowiła założyć nowy zakon Sióstr Krzyża i Męki Pańskiej (Pasjonistki Angielskie), który miał się podjąć opieki nad potrzebującymi. Habit zakonny przyjęła dnia 21 listopada 1852 roku. W przygotowaniu tekstu reguły nowego instytutu i jego zatwierdzeniu wielką rolę odegrał jeden z pierwszych angielskich pasjonistów o. Ignacy Spencer – dziś również kandydat na ołtarze.

Matka Prout zmarła na gruźlicę w Sutton w 1864 roku w wieku zaledwie 43 lat. Jej ciało zostało złożone w kościele św. Anny w Sutton, gdzie spoczywają także doczesne szczątki bł. Dominika Barberi i o. Ignacego Spencera. Jej proces beatyfikacyjny trafił do Watykanu w 2008 roku. Teraz do ogłoszenia ją błogosławioną potrzebne jest zatwierdzenie cudu za jej wstawiennictwem.

Za: www.passio.info.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda