Potrójny jubileusz Rodziny Arnoldowej w Togo

W tym roku mija 130 lat od przybycia do Togo pierwszych pięciu misjonarzy werbistów (SVD), 125 lat od przybycia Sióstr Służebnic Ducha Świętego (SSpS) i 25 lat od przybycia tu Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (SSpSAP). Tym samym obchodzimy jubileusz trzech rodzin zakonnych założonych przez św. Arnolda Janssena.

Ten potrójny jubileusz był przygotowywany od kilku miesięcy poprzez animację misyjną w parafiach w stolicy kraju, jak również w togijskim Radio Maria, którego słuchają ludzie w całym kraju. Ważnym elementem obchodów było kolokwium na temat historii ewangelizacji w Togo i aktualnych problemów Kościoła w tym kraju. Zorganizowano także wystawę oryginalnych fotografii przedstawiających pracę werbistów w Togo przed 130 laty. Specjalna modlitwa, wydrukowana na obrazku z wizerunkiem św. Arnold Janssena, była odmawiana niemalże w całym Togo.

Celebracja jubileuszowa w werbistowskiej parafii w dzielnicy Agbalepedogan w Lomé (fot. Martin Kotchoffa SVD)

– Specjalnie na uroczystości jubileuszowe zamówione zostało płótno, tzw. pagne, na którym widnieją loga trzech rodzin zakonnych i daty ich działalności w Togo – mówi o. Marian Schwark SVD, misjonarz pracujący w Togo od ponad 40 lat. – Z tego płótna, zgodnie z lokalną modą, na wielkie święta i ważne wydarzenia wierni parafii werbistowskich i wszyscy sympatyzujący z nimi, uszyli sobie okolicznościowe ubrania.

Uwieńczeniem potrójnego jubileuszu była sobota 27 sierpnia, która nawiązywała do pierwszej Mszy św. odprawionej przez werbistów na ziemi togijskiej 27 sierpnia 1892 roku. Uroczysta Msza św. została odprawiona ww dzielnicy Agbalepedogan w Lomé, stolicy kraju. Przewodniczył jej werbista, bp Emmanuel Fianu SVD, który stoi na czele diecezji Ho w Ghanie. Obecny był także bp Célestin Gaoua, biskup Sokodé w Togo oraz o. Paulus Budi Kleden SVD, przełożony generalny Zgromadzenia, który przybył na tę uroczystość z Rzymu.

Mimo bardzo deszczowego dnia, wierni zapełnili kościół i plac przed nim, modląc się pod specjalnie ustawionym zadaszeniem. W celebracji wzięli udział prawie wszyscy werbiści pracujący obecnie w Prowincji Togo/Benin, jak również Siostry Służebnice Ducha Świętego z Regii Togo/Benin. Siostry Służebnice Ducha Świetego od Wieczystej Adoracji pozostały w klauzurze swojego klasztoru w Lomé, wspierając wydarzenie swoją modlitwą.

Święcenia kapłańskie podczas celebracji jubileuszowej (fot. Martin Kotchoffa SVD)

W czasie uroczystej Mszy św. bp Emmanuel Fianu SVD udzielił święceń kapłańskich pięciu młodym werbistom z Togo. To bardzo symboliczna liczba, gdyż bezpośrednio nawiązuje do pierwszych pięciu misjonarzy werbistów sprzed 130 lat.

Dwa dni później, 29 sierpnia, odbyło się spotkanie wszystkich werbistów pracujących w Prowincji Togo/Benin z przełożonym generalnym Zgromadzenia, o. Paulusem Budi Kledenem SVD. Spotkanie to zakończyło się Mszą św. w kaplicy domu prowincjalnego w Kegue, dzielnicy Lomé. Po Mszy św. ojciec Generał poświęcił tablicę, która umieszczona została na małym grobie śp. o. Władysława Dybasia SVD. W Togo pracował 28 lat. Po ciężkiej chorobie zmarł w Polsce 15 lutego 2020 roku i został pochowany w werbistowskiej Parafii św. Małgorzaty w Bytomiu.

– Przed śmiercią miał pragnienie, by coś od niego pochowano w Togo. Dlatego, zgodnie z miejscową tradycją, na misyjnej ziemi umieszczona została urna z jego obciętymi paznokciami i włosami, przekazanymi przez rodzinę z Polski – wyjaśnia o. Schwark. – Ten zwyczaj stosuje się do Togijczyków, którzy umrą daleko od kraju i zostają pochowani na obczyźnie.

Wmurowanie urny i tablicy poświęconej śp. o. Władysławowi Dybasiowi SVD (fot. Mirosław Wołodko SVD)

Za: www.werbisci.pl

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia