Polskie miasto zostało gospodarzem kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych Taizé

W Madrycie odbywa się 41. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Przeor tej Wspólnoty, brat Alois ogłosił w niedzielę, 30 grudnia, że kolejne, 42. Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2019 do 1 stycznia 2020 roku, będzie miało w Polsce, we Wrocławiu.

Każde europejskie spotkanie gromadzi tysiące młodych katolików, prawosławnych i protestantów z całego kontynentu oraz pielgrzymów z innych części świata. Młodzi przyjeżdżają, aby razem się modlić, włączyć się na kilka dni w życie wspólnot lokalnych Kościołów chrześcijańskich i wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. W ten sposób chcą razem szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary i sensu życia. Zastanawiają się, jak w konkretnej codzienności budować bardziej solidarną i wrażliwą na drugiego człowieka rzeczywistość.

Spotkania odbywały się w wielu europejskich miastach, m.in. w Paryżu, Rzymie, Londynie, Pradze, Budapeszcie, Berlinie, Genewie, Brukseli, a także w Polsce (we Wrocławiu – w 1989 i 1995 roku, w Warszawie w 1999 i w Poznaniu w 2009).

Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie wysłane na ręce przeora pod koniec 2014 roku, równocześnie przez arcybiskupa Józefa Kupnego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, ówczesną Radę Miasta i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Wspólnota z Taizé

Wspólnota z Taizé, założona przez Brata Rogera w 1940 roku, liczy aktualnie ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie. Jest wśród nich czterech Polaków. Przez samo swoje istnienie Wspólnota jest znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi ze sobą narodami.

Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi ze wszystkich kontynentów przyjeżdża do wioski Taizé we francuskiej Burgundii na tygodniowe spotkania wypełnione modlitwą i wymianą myśli. Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Brat Roger, założyciel wspólnoty, zmarł 16 sierpnia 2005 roku, w wieku 90 lat, zabity podczas wieczornej modlitwy przez niezrównoważoną osobę. Brat Alois, którego wybrał na swojego następcę, jest od tego czasu przeorem Wspólnoty. Zna on dobrze stolicę Dolnego Śląska i jej okolice, gdyż był odpowiedzialny za kilkumiesięczne przygotowania poprzednich europejskich spotkań we Wrocławiu.

Do uczestników tegorocznego spotkania w Madrycie swoje posłanie skierowali zwierzchnicy kościelni m. in. papież Franciszek, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz patriarcha Wszechrusi Cyryl, a także przywódcy polityczni m. in. sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres oraz prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej informacji o Wspólnocie i organizowanych przez nią spotkaniach pod linkiem (KLIK!).

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie