Polski redemptorysta uczestnikiem Międzynarodowego Kongresu w Watykanie

W dniach od 25 do 26 lutego 2016 w Watykanie w Nowej Auli Synodu odbył się Międzynarodowy Kongres pod nazwą “Miłość nigdy nie ustaje” (1Kor 13, 8) dziesięć lat od opublikowania encykliki Deus caritas est”, zorganizowany przez Papieską Radę “Cor Unum”, będący częścią obchodów Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego Miłosierdzia.

Wśród prelegentów należy w szczególny sposób wymienić ks. kardynała Gerharda Ludwika Müllera – Prefekta Kongregacji do spraw Wiary, który dokonał pogłębionej analizy Encykliki w aspekcie teologicznym i duszpasterskim w kontekście współczesnych realiów. Z kolei ksiądz Kardynał Luis Antonio G. Tagle skoncentrował się na roli Deus caritas est w aspekcie posługi charytatywnej, do której wezwany jest dzisiejszy Kościół.

Bardzo interesujące było ukazanie znaczenia działalności charytatywnej w trzech religiach monoteistycznych. Na ten temat mówili: Rabin David Shlomo Rosen – Dyrektor Departamentu Spraw Religijnych Komitetu Amerykańskich Żydów w Jerozolimie, następnie Prof. Saeed Ahmed Khan – wykładowca na Wayne State University w Detroit i filozof Fabrice Hadjadj – Dyrektor Instytutu Philanthropos we Fryburgu (Szwajcaria).
Następnie miały miejsce świadectwa miłości charytatywnej z różnych stron świata. Najpierw zabrał głos Michel Thio – Przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Świętego Vincentego de’ Paoli. Swoje świadectwa działalności charytatywnej przedstawili również: Marina Almeida Costa – Dyrektor Caritasu z Wysp Zielonego Przylądka, Roy Moussalli – Dyrektor Wykonawczy Syryjskiego Towarzystwa dla Rozwoju Społecznego, Alejandro Marius – Przewodniczący Stowarzyszenia Civil Trabajo y Persona (Wenezuela) oraz Eduardo M. Almeida, który reprezentował Inter-American Development Bank w Paragwaju.

Na zakończenie, uczestnicy Kongresu zostali przyjęci na specjalnej audiencji przez Ojca Świętego Franciszka w Sali Klementyńskiej w Pałacu Apostolskim.

W Kongresie wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatów i katolickich stowarzyszeń charytatywnych na poziomie międzynarodowym. Caritas Polska reprezentował ks. dr Marian Subocz. Na zaproszenie Papieskiej Rady “Cor Unum” w Kongresie wziął również udział polski redemptorysta Gabriel Witaszek, profesor Akademii Alfonsiańskiej w Rzymie.

Za: Gabriel Witaszek, Rzym

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025