Po zarzutach o molestowanie opat ustąpił ze swojej funkcji

Opat szwajcarskiego klasztoru Saint-Maurice – o. Jean Scarcella zrezygnował ze swojego urzędu z powodu oskarżeń o napaść seksualną. Swoją decyzję 71-letni zakonnik przekazał 13 września, oznajmił portal „kath.ch”. Wstępne śledztwo kanoniczne, zarządzone przez watykańską Dykasterię ds. Biskupów w związku z podejrzeniami o przestępstwa seksualne i ich tuszowanie przez członków episkopatu Szwajcarii, dotyczy również oskarżenia pod jego adresem, wyjaśnił opat.

Aby zapewnić niezależność śledztwa, postanowił on ustąpić ze swego urzędu do czasu zakończenia wstępnego dochodzenia. Jednocześnie zapewnił o swojej „pełnej współpracy” z biskupem diecezji Chur Josephem Bonnemainem, wyznaczonym przez Rzym do kierowania dochodzeniem. Według gazety „SonntagsBlick”, Scarcella jest oskarżony o molestowanie seksualne nastolatka, który po latach napisał list do papieża Franciszka. Zarzuty przeciwko opatowi zgłoszono również do szwajcarskiej policji.

Jean César Scarcella CRA urodził się 28 grudnia 1951 w Montreux (kanton Vaud w płd.-zach. Szwajcarii). Ma za sobą studia medyczne (nieukończone) i muzyczne, zakończone dyplomem nauczyciela gry na fortepianie (w 1982). W 1984 wstąpił do opactwa kanoników regularnych św. Maurycego w opactwie terytorialnym Saint-Maurice i 21 maja 1988 złożył w nim śluby wieczyste a 31 marca 1990 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1985-90 studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie we Fryburgu.

Po święceniach do 2009 pracował duszpastersko w parafiach na terenie opactwa. W 2009 został przełożonym swego klasztoru i wikariuszem generalnym opactwa. 22 maja 2014 Franciszek zatwierdził jego nominację na zwierzchnika tegoż opactwa. O. Scarcella był również dotychczas członkiem Konferencji Biskupów Szwajcarii (SBK), a także wybranym opatem-prymasem Międzynarodowej Konfederacji Kanoników Regularnych Augustianów.

3 września podano, iż Watykan prowadzi dochodzenie w sprawie kilku czynnych i emerytowanych biskupów szwajcarskich, a także innych duchownych podejrzanych o przestępstwa na tle seksualnym. Oskarża się ich głównie o tuszowanie takich przypadków, a niektórych również o to, że sami ich się dopuścili.

W czerwcu, z inicjatywy nuncjatury apostolskiej w Szwajcarii, Dykasteria ds. Biskupów wszczęła wstępne dochodzenie kanoniczne i zleciła bp. Bonnemainowi prowadzenie śledztwa. Na razie wobec wszystkich oskarżonych ma zastosowanie domniemanie niewinności. Wyniki dochodzenia powinny być dostępne do końca roku.

Badania pilotażowe, ogłoszone 12 września przez Uniwersytet w Zurychu na zlecenie Kościoła, zidentyfikowały co najmniej 921 ofiar przestępstw seksualnych w środowisku Kościoła katolickiego w Szwajcarii w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Od połowy XX wieku ustalono 1002 takie przypadki i 510 oskarżonych.

Według autorów badań, jest to jednak tylko „wierzchołek góry lodowej”. Nie można było jeszcze sprawdzić licznych akt, na przykład ze szkół katolickich i domów opieki. Spektrum przypadków w niniejszym badaniu waha się od „problematycznych przekroczeń granicy do najpoważniejszych, systematycznych nadużyć, które trwały całe lata” – stwierdza raport uniwersytecki.

Za: ekai.pl

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025