Po dwóch latach przerwy znów ruszyła pielgrzymka do Sanktuarium Jezuickich Męczenników Kanadyjskich

8 sierpnia br., w poniedziałek rano, wyruszyła w Kanadzie, 40 piesza pielgrzymka do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland.

Tegoroczne hasło pielgrzymki: „Wstań, ustanowiłem cię świadkiem tego co zobaczyłeś” prowadzi pielgrzymów w modlitewnym nastroju i wielkiej radości po dwóch latach przerwy. Podczas 6 dni ponad 200 pątników pokona ponad 150 kilometrów, a w kolejne dni dołączy jeszcze około 800 osób.

Msze św. na rozpoczęcie pielgrzymki celebrował o. Janusz Błażejak OMI, proboszcz parafii św. Kazimierza w Toronto oraz przewodniczący Konferencji Polskich Księży w Kanadzie. Oblat wygłosił także homilię. Pielgrzymką kierują kapłani: o. Wojciecha Stangel OMI z Winnipeg, o. Pawła Pilarczyka OMI z Brampton, ks. Krzysztofa Szkubera z Kitchener oraz ks. Stanisława Izdebski z Winsdor. W pielgrzymce idą również siostry zakonne: s. Teresa Sroka z Winsdor oraz s. Karolina Szymkowiak z Brampton.

W uroczystej mszy św. Inaugurującej pielgrzymkę wzięli również udział: o. Józef Wcisło OMI, wikariusz prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów, ks. Norbert Pikuła z Krakowa oraz o. Zbigniew Halemba OMI z Parafii św. Kazimierza w Toronto.

Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich

Pierwsi męczennicy kanadyjscy to ośmiu francuskich jezuitów, którzy ewangelizowali indiańskie plemię Huronów w Ontario w XVII w. Pełnili swoją misję przez 15 lat. W tym czasie Huroni weszli w poważny konflikt z Irokezami. Mimo krwawych walk o. Jan Brebeuf i jego towarzysze postanowili zostać ze swoimi podopiecznymi. Irokezi identyfikowali też misjonarzy z innymi Europejczykami, którzy ich kolonizowali. Zadawali męczennikom okrutną śmierć – przywiązani do pali byli traktowani wrzątkiem oraz zostali oskalpowani. Mówi się, że Irokezi byli tak zaskoczeni ogromnym hartem ducha o. Brebeufa, że po śmierci zjedli jego serce, aby mieć taką samą odwagę.

Jezuici zostali beatyfikowani w 1925 r., a kanonizowani w 1930 r. Pierwsza pielgrzymka przybyła do Midland już w 1907 r. i liczyła około 2 tysięcy osób. W dniu beatyfikacji pątników było już 10 000. To drugie po Qubecu najważniejsze sanktuarium Kanady powstało rok po beatyfikacji. Obecnie odwiedza je ok. 200 000 pielgrzymów rocznie.

Za: www.misyjne.pl

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie