Pierwsza wspólnota zakonna na świecie, której patronują męczennicy z Pariacoto

Screenshot

Klasztor Sióstr Św. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej (Comunidad Contemplativa De Vida Santa Isabel de la Trinidad) w Arequipie (Peru) jest pierwszym zgromadzeniem zakonnym na świecie, które oficjalnie jako swoich współpatronów obrało męczenników z Pariacoto – błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. 10 października 2024 r. miało miejsce uroczyste przekazanie relikwii I stopnia męczenników do tejże wspólnoty.

Siostry elżbietanki podzieliły się swoim świadectwem, którego treść zamieszczamy poniżej.

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”

(J 15:13)

Jednym z cennych wskazań, które znajdujemy w naszych Konstytucjach, jest zachęta do uczenia się doceniania świętych, jako naszych wielkich orędowników i wzorów życia[1]. Męczennicy to ci, którzy pokonali „węża starodawnego, zwanego diabłem i szatanem, tego, który zwodzi cały świat” (Ap 12, 9), tego, który „dniem i nocą oskarżał ich przed Bogiem naszym” (Ap 12, 10). I zwyciężyli nie dzięki własnej cnocie, ale dzięki Ofierze Chrystusa, „dzięki Krwi Baranka”. Ci święci i męczennicy podążali za Boskim Mistrzem, Wiernym Świadkiem Ojca. To oni sprawili, że stał się On dla nas bliski dzięki heroizmowi ich cnót; dzięki ich żarliwej miłości, nieustraszonej wierze, pewnej nadziei na życie wieczne. Byli jak On posłuszni aż do śmierci… i to śmierci krzyżowej. To oni swoim przykładem wołają do nas, że dla Boga warto oddać wszystko.

Święty Jan Paweł II powiedział na początku nowego tysiąclecia: „Jest faktem niezaprzeczalnym, że w naszych czasach męczennicy powrócili. I choć prawdą jest, że czasy się zmieniły, prawdą jest również, że każdego dnia pojawia się możliwość dalszego cierpienia z miłości do Chrystusa. Horyzont przed nami jest zatem szeroki i ekscytujący. Chrześcijanie muszą być zawsze i wszędzie gotowi do szerzenia światła życia, którym jest Chrystus, aż do przelania krwi”[2]. Dlatego również my, siostry kontemplacyjne, poruszone tymi wielkimi przykładami miłości do Chrystusa i Jego Kościoła, musimy być gotowe pójść śladami męczenników i żyć, tak jak oni, świętością w pełni z Nim, przez Niego i w Nim.

W 2019 roku Zarząd Generalny naszego Instytutu poprosił każdy dom życia kontemplacyjnego o zaproponowanie męczenników na patronów wspólnoty. Nasz dom życia kontemplacyjnego „Świętej Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej” w Arequipie w Peru, spotkał się na cotygodniowej kapitule, aby poinformować o prośbie Zarządu Generalnego i zaproponować naszych patronów.

Wspólnota postanowiła poprosić o patronów następujących błogosławionych męczenników:

– Michała Tomaszka

– Zbigniewa Strzałkowskiego

– Alessandra Dordiego

W liście okólnym (Circ.Prot 6/2019) z dnia 16 czerwca 2019 r., w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, Matka Maria Corredentora Rodriguez, Przełożona Generalna Instytutu Sług Pana i Dziewicy z Matara, zaakceptowała nasz wybór i powiedziała do nas:

„Z pragnieniem, aby więcej świętych i męczenników chroniło nasz Instytut i wstawiało się za nim, w tę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w którą wszyscy modlimy się razem z osobami praktykującymi kontemplację i za nich, chcemy dać każdej wspólnocie kontemplacyjnej naszego Instytutu nową listę patronów. Wśród nich są różni święci, apostołowie, doktorzy Kościoła, a przede wszystkim duża liczba męczenników, niektórzy z nich przypisani na prośbę danej wspólnoty kontemplacyjnej lub związani z krajem, w którym te wspólnoty się znajdują”.

„Gorąco pragnę, aby Duch Święty, który ożywił tych nowych patronów, zainspirował do przeżywania naszej konsekracji zakonnej z większą hojnością i abyśmy w ten sposób przynosili obfite owoce na chwałę Bożą”.

Nasza wspólnota kontemplacyjna, przyjmując ten ogromny dar posiadania nowych patronów, stara się wzywać ich każdego dnia, modlić się do nich w nocy, pamiętać o nich w dniu, w którym kościół obchodzi ich liturgiczne wspomnienia oraz w jedną niedzielę w miesiącu, gdy odśpiewujemy do nich litanię.

Dlatego dla naszej wspólnoty wielkim darem od Boga była możliwość otrzymania relikwii krwi naszych umiłowanych męczenników z Pariacoto, dostrzegając w ten sposób ich nieustanne wstawiennictwo i opiekę nad naszą wspólnotą. Niech one wyjednają nam u Królowej Męczenników ducha męczeństwa, który przynosi tak obfite owoce w Kościele.

W Chrystusie i Maryi Najświętszej.

Siostry z Domu Życia Kontemplacyjnego „Świętej Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej”.

(tłum. z języka hiszpańskiego o. Jacek Lisowski OFMConv)

Razem z męczennikami z Pariacoto, zgromadzeniu patronuje ks. Alessandro Dordi, który zginął kilkanaście dni później, na terenie tej samej diecezji. 5 grudnia 2015 r. w Chimbote (Peru) wspólnie zostali ogłoszeni błogosławionymi.

Klasztor św. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej w Arequipie stał się pierwszym miejscem na terenie Peru, do którego wprowadzono relikwie krwi męczenników z Pariacoto. Dotychczas relikwie I stopnia stanowiły relikwie „ex ossibus” (cząstki kości). Relikwie, w imieniu Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto, przekazali o. Zbigniew Kubit OFMConv oraz br. Jan Hruszowiec OFMConv.

Wprowadzenie relikwii odbyło się podczas pielgrzymki z męczennikami do Peru i Boliwii, zorganizowanej przez Fundację „Róże Maryi”. Po Mszy św. siostry spotkały się z pielgrzymami z Polski. Relację z przekazania relikwii można obejrzeć w 205 odcinku Głosu z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 205 (Klasztor Sióstr Św. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej, Arequipa, Peru):

[1] Konstytucje SSVM, n. 235

[2] JAN PAWEŁ II, Słowo skierowane do uczestników beatyfikacji 233 męczenników hiszpańskich, Rzym 12 marca 2001.

Wpisy powiązane

Watykan: penitencjarze watykańscy spotkali się z papieżem Franciszkiem

Wiedeń: kościół augustianów obchodzi 675. rocznicę konsekracji

Bp Radosław Zmitrowicz OMI: wojna jest piekłem