Pauliści – Ukraina: Modlitewnik fatimski na czas wojny

We Lwowie pauliści wydali bezpłatny modlitewnik fatimski, jaki rozprowadzany jest po całej Ukrainie. Jest to odpowiedź na apel Ojca Świętego, aby Akt zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, znalazł swoje przedłużenie w modlitwie całego narodu ukraińskiego.

Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji i Ukrainy, jakiego dokonał papież Franciszek 25 marca 2022 r. na Watykanie słało się ważnym momentem w duchowej walce Ukraińców o swoja ojczyznę. Chrześcijanie nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie rozpoczęli modlitewny szturm do nieba, w intencji pokoju. Jedną z ważnych inicjatyw temu służących, jest wydanie modlitewnika: „Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca”, jakie opublikowało lwowskie wydawnictwo paulistów.

Publikacja ta zawiera nie tylko nabożeństwo pierwszych sobót, ale także Akt zawierzenia Rosji i Ukrainy, jaki wypowiedział Ojciec Święty w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Książeczka wyjaśnia także genezę tej fatimskiej modlitwy. Jak napisał we wstępie do niej metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki: „Modlitwy się za wszystkie ofiary tej strasznej wojny. Za mieszkańców zbombardowanych miast, którzy wieczny spoczynek znaleźli pod gruzami swoich domów. Modlimy się za miliony Ukraińców, którzy opuścili swoją ojczyznę i znaleźli schronienie w innych krajach”.

Modlitewnik został wydany w nakładzie 10 tys., co jak podkreśla dyrektor „Wydawnictwa Świętego Pawła” ks. Mariusz Krawiec SSP we Lwowie: „jest kolejnym cudem, jakiego dokonała Maryja. Bogurodzica w sytuacji wojny i trudności w zaopatrzeniu, postarała się o to, aby nie zabrakło papieru oraz drukarni, która tę publikację może na Ukrainie wydrukować”.

Liczący 40 stron modlitewnik  jest rozprowadzany bezpłatnie po całej Ukrainie. Pracownicy wydawnictwa i wolontariusze dokładają wszelkich starań, aby mógł on dotrzeć, także na tereny objęte walkami. Jego druk był możliwy dzięki wsparciu włoskiego tygodnika katolickiego „Famiglia Cristiana”. Dziennkarze tego prowadzonego przez paulistów w Mediolanie czasopisma, od samego początku wojny, są żywo zainteresowani relacjonowaniem dramatu, jaki w tych dniach dokonuje się na oczach całego świata.

Inicjatywę pobłogosławił także kard. Konrad Krajewski, który podczas swojej wizyty we Lwowie 29 marca 2022 r. odwiedził lwowską księgarnię paulistów.

Wydawnictwo paulistów we Lwowie po pierwszym szoku wywołanym wybuchem wojny, wznowiło swoją działalność. Jest ona jednak bardzo uwarunkowana trudną sytuacją, w jakiej znajduje się cała Ukraina. Pracownicy wydawnictwa starają się odpowiadać na potrzeby czytelników. Z Polski i innych krajów Europy pojawiły się prośby o książki w języku ukraińskim, jakie różne organizacje starają się ofiarować uchodźcom przebywającym w ich krajach. Dwie księgarnie jakie posiada wydawnictwo, czyli we Lwowie i w Kijowie, pozostają otwarte.

Zakonnicy z Towarzystwa Świętego Pawła starają się także nieść pomoc parafią na Ukrainie, gdy chodzi o zaopatrzenie w hostie i komunikanty, oraz to wszystko co niezbędne jest do celebracji Mszy Świętych.


Jeśli ktoś chciałby wesprzeć osoby potrzebujące na Ukrainie, może to uczynić za naszym pośrednictwem, wpłacając ofiary z dopiskiem: „pomoc Ukrainie”.

TOWARZYSTWO ŚW PAWŁA
ul. ŚW. PAWŁA 13/15, 42-221 CZĘSTOCHOWA
84 1600 1097 1847 3409 9000 0005

Za: www.paulus.org.pl

 

 

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego