Papież Franciszek mianował kard. Pietro Parolina swym legatem na uroczystościach w 1300. rocznicę śmierci św. Otylii, patronki Alzacji. Z tej okazji w niedzielę 4 lipca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przewodniczyć będzie Mszy św. w katedrze w Strasburgu.
Święta Otylia z Hohenburga (660-720 lub 722) była benedyktynką, ksienią klasztoru w Hohenburgu (dziś Mont-Sainte-Odile) w Wogezach, który założyła. Była córką Adalryka, księcia Alzacji Według legendy, urodziła się niewidoma i odzyskała wzrok w czasie chrztu, udzielonego jej, gdy miała 15 lat, przez biskupa misyjnego św. Erharda z Ratyzbony. Pod koniec życia słynęła z cudów, m.in. wyzdrowiał ucałowany przez nią trędowaty.
Została kanonizowana w połowie XI wieku przez papieża Leona IX. Gdy cesarz Karol IV Luksemburski w XIV wieku kazał otworzyć jej grób, by przekazać część relikwii świętej do katedry św. Wita w Pradze, okazało, że pomimo upływu wieków jej ciało jest dobrze zachowane. Pod koniec XVIII wieku, w czasie rewolucji francuskiej, uratowano je, wywożąc w inne miejsce – rewolucjoniści zniszczyli pusty relikwiarz. W 1946 r. papież Pius XII ogłosił św. Otylię patronką Alzacji.
Od 13 grudnia 2020 r. trwa rok jubileuszowy w archidiecezji strasburskiej związany z 1300. rocznicą jej śmierci.
Wspomnienie liturgiczne św. Otylii przypada 13 grudnia. Czczona jest także w Kościele prawosławnym i luterańskim. W Polsce niewielkie sanktuarium św. Otylii znajduje się w Urzędowie, którego jest patronką.
Za: www.ekai.pl