Papież udaje się w piątek do Fatimy

Ojciec św. Franciszek uda się w piątek do Fatimy na obchody 100-lecia objawień maryjnych w tym portugalskim miasteczku. Papież kanonizuje tam rodzeństwo dzieci, pastuszków Franciszka i Hiacyntę Marto, świadków objawień.

Oczekuje się, że w uroczystościach w Fatimie udział weźmie około miliona osób.

19. zagraniczna pielgrzymka papieża Franciszka odbędzie się pod hasłem: „Z Maryją, pielgrzym w nadziei i pokoju”.

Ojciec św. Franciszek to czwarty papież odwiedzający portugalskie sanktuarium maryjne; po Pawle VI , który w 1967 roku uczestniczył w obchodach 50-lecia objawień, po trzech wizytach Jana Pawła II w 1982, 1991 i 2000 r. oraz pielgrzymce Benedykta XVI w roku 2010.

W związku z papieską podróżą do słynnego sanktuarium, odwiedzanego co roku przez kilka milionów pielgrzymów z całego świata, powróciły dyskusje na temat tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej, czyli treści przesłania maryjnego, która przez dziesięciolecia była jednym z największych sekretów Kościoła i budziła strach z powodu spisanych w niej mrocznych proroctw.

W różnych publikacjach, niekiedy pełnych sensacji, pojawiają się sugestie, że Watykan nie ujawnił całej treści tego przesłania i że oprócz trzech ogłoszonych, jest też czwarta tajemnica fatimska, budząca rzekomo grozę i bardzo przykra dla Kościoła. Przedstawiciele Watykanu odpowiadają od lat, że całe spisane orędzie zostało ujawnione i niczego nie ukryto.

Przełomową decyzję podjął w 2000 roku Jan Paweł II, który w związku z beatyfikacją rodzeństwa Marto w Fatimie postanowił ogłosić światu tzw. trzecią tajemnicę fatimską. Znajduje się w niej fragment, uznany za proroczą wizję zabicia papieża, którą wiązano z zamachem na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku, w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej. To jej polski papież przypisywał swe ocalenie i gdy jeszcze był w szpitalu po zamachu poprosił , by przyniesiono mu treść orędzia fatimskiego.

Komentarz teologiczny do trzeciej tajemnicy przygotował 17 lat temu na prośbę Jana Pawła II ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. kard. Joseph Ratzinger, który potem, w 2010 roku jako papież pojechał do Fatimy.

Sanktuarium w Fatimie i obchody stulecia objawień to jedyny cel wizyty papieża Franciszka. Do Portugalii przybędzie po południu w piątek. Samolot z papieżem wyląduje w bazie lotniczej Monte Real. Tam też odbędzie się prywatne spotkanie Franciszka z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą.

Następnie Papież odwiedzi znajdującą się w bazie kaplicę. Stamtąd poleci helikopterem do Fatimy, a następnie pojedzie do sanktuarium. Odwiedzi Kaplicę Objawień, gdzie odmówi modlitwę.

Papież powróci tam jeszcze późnym wieczorem, by pobłogosławić świece i zwróci się do wiernych. W programie jest też modlitwa różańcowa.

W sobotę rano Franciszek spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą. Po tej rozmowie papież uda się do bazyliki Matki Bożej Różańcowej, gdzie będzie modlić się przy grobach trojga świadków objawień: błogosławionych Franciszka Marto (1908-1919) i jego siostry Hiacynty Marto (1910-1920), a także ich kuzynki, karmelitanki bosej Łucji Dos Santos, zmarłej w 2005 roku. Jej proces beatyfikacyjny jeszcze trwa.

O godz. 10 na placu przed sanktuarium rozpocznie się Msza papieska, w trakcie której, w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej, papież Franciszek ogłosi świętymi rodzeństwo Marto – 17 lat po beatyfikacji, dokonanej w tym samym miejscu i tego samego dnia przez Jana Pawła II. To będzie kanonizacja bez precedensu; świętymi zostanie dwoje dzieci – podkreśla się.

Zapowiedziano, że w Mszy św. kanonizacyjnej uczestniczyć będzie chłopiec z Brazylii, którego cudowne uzdrowienie, gdy miał 6 lat, po ciężkim urazie głowy wybrano jako cud za wstawiennictwem portugalskich dzieci – błogosławionych.

Na zakończenie Mszy św. Papież pozdrowi też chorych.

Wczesnym wieczorem powróci do Rzymu.

To więcej niż podróż, to pielgrzymka apostolska – podkreślił rzecznik Watykanu Greg Burke.

Jedną z osób, która powita Papieża w sanktuarium, będzie 104-letni, najstarszy ksiądz w Portugalii, urodzony cztery lata przed pierwszymi objawieniami.

Zapowiedziano, że wszystkie cztery planowane przemówienia papież Argentyńczyk wygłosi po portugalsku.

Być może nawiąże w jednym z nich do przypadającej w sobotę 36. rocznicy zamachu na Jana Pawła II na placu Świętego Piotra, gdzie został ciężko zraniony przez tureckiego zamachowca Alego Agcę.

Tuż przed tą rocznicą prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. Angelo Amato powiedział, odnosząc się do trzeciej tajemnicy fatimskiej, że polski papież był „wstrząśnięty” treścią orędzia. Podkreślił, że fakt, iż przeżył zamach w 1981 roku, był dla Jana Pawła II „niemal drugimi narodzinami”. „Dla niego zaczął się czas Maryi, a całe nauczanie zostało skierowane na zawierzenie Matce Bożej”.

„To był przełom egzystencjalny i apostolski” – stwierdził ks. kard. Amato.

Za: Radio Maryja

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego