Papież ogłosił powstanie nowej dykasterii. Zajmie się migrantami

Ojciec Święty postanowił, że 1 stycznia 2017 roku rozpocznie działalność Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Obejmie ona kompetencje dotychczasowych papieskich rad: „Iustitia et Pax”, „Cor unum”, ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, których działalność zakończy się tego samego dnia.

Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście Apostolskim w formie „Motu proprio” papieża Franciszka.

Ojciec Święty osobiście pokieruje działaniami Kościoła wobec uchodźców i migrantów – wynika z komunikatu opublikowanego dziś przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Natomiast prefektem nowej dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka będzie dotychczasowy przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, kard. Peter Kodwo Appiah Turkson.

Jak zaznaczono, rozwiązanie dotyczące szczególnej osobistej troski papieża o uchodźców i migrantów ma charakter czasowy.

We wspomnianym dokumencie wskazano, że nowa dykasteria będzie szczególnie kompetentna w kwestiach dotyczących migracji, potrzebujących, chorych i wyłączonych, zmarginalizowanych i ofiar konfliktów zbrojnych oraz katastrof naturalnych, więźniów, bezrobotnych i ofiar jakiejkolwiek formy niewolnictwa i tortury.

Jednocześnie opublikowano statut nowej dykasterii, który został zaaprobowany przez papieża „ad experimentum”.

KAI/kw


Poniżej publikujemy tekst papieskiego dokumentu w tłumaczeniu na język polski:

List Apostolski w formie “Motu proprio” Papieża Franciszka w którym ustanawia Dykasterię ds. integralnego rozwoju człowieka

Kościół, w całym swoim istnieniu i działaniu, jest powołany do promowania integralnego rozwoju człowieka w świetle Ewangelii. Rozwój taki dokonuje się przez troskę o niezmierzone dobra, jakimi są sprawiedliwość, pokój i ochrona stworzenia. Następca apostoła Piotra, działając na rzecz utwierdzania tych wartości, nieustannie dostosowuje współpracujące z nim organizmy, by mogły lepiej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mężczyzn i kobiet, którym z powołania mają służyć.

Dlatego, aby urzeczywistniać troskę Stolicy Świętej w wyżej wymienionych zakresach, jak również w tym, co dotyczy zdrowia i dzieł miłosierdzia, ustanawiam Dykasterię do spraw integralnego rozwoju człowieka. Ta Dykasteria będzie szczególnie kompetentna w kwestiach dotyczących migracji, potrzebujących, chorych i wyłączonych, zmarginalizowanych i ofiar konfliktów zbrojnych oraz katastrof naturalnych, więźniów, bezrobotnych i ofiar jakiejkolwiek formy niewolnictwa i tortury.

W nowej Dykasterii, zgodnie ze statutem, który z datą dzisiejszą aprobuję ad experimentum, od 1 stycznia 2017 roku zostaną złączone kompetencje następujących aktualnych Papieskich Rad: Papieska Rada «Iustitia et Pax», Papieska Rada «Cor unum», Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Z tą datą te cztery Dykasterie zakończą swoją działalność i zostaną rozwiązane, a tym samym będą zniesione artykuły 142-153 Konstytucji Apostolskiej Pastor Bonus.

Zarządzam, aby to, co zostało postanowione w tym Liście Apostolskim w formie „motu proprio”, było w mocy, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń, nawet godnych szczególnego uwzględnienia, i by zostało opublikowane w L’Osservatore Romano, a następnie w Acta Apostolicae Sedis, i weszło w życie 1 stycznia 2017 r.

W Rzymie, u św. Piotra, 17 sierpnia 2016, w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia, czwartym mojego Pontyfikatu.

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025