Home WiadomościZe Świata Papież: modlitwa, miłosierdzie i post mogą zmienić historię

Papież: modlitwa, miłosierdzie i post mogą zmienić historię

Redakcja

„Wysłuchaj Panie modlitwy wszystkich, którzy Tobie ufają, tych którzy cierpią i uciekają przed hukiem broni, obdarz nasze dni Twoim pokojem” – te słowa znalazły się w papieskiej homilii odczytanej przez Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina podczas Mszy celebrowanej w bazylice św. Sabiny z okazji Środy Popielcowej. Z powodu problemów z kolanem Franciszek nie wziął udziału w liturgii na Awentynie.

W przygotowanej wcześniej homilii Ojciec Święty zauważył, że słowem powtarzającym się najczęściej w dzisiejszej Ewangelii jest nagroda. Jezus przeciwstawia nagrodę wieczną, ostateczną, która jest celem życia nagrodzie przejściowej wyrażającej się w podziwie u ludzi i w doczesnym sukcesie. Obrzęd posypania głów popiołem ma nas uchronić przed błędem przedkładania nagrody u ludzi nad nagrodę u Ojca. Franciszek zaznaczył, że stanowi to lekarstwo, które ma nas uchronić przed chorobą pozorów. Ona może zagrozić nawet najświętszym obszarom naszego życia. Dlatego Jezus nalega, aby krytycznie spojrzeć na siebie i zobaczyć również zakłamanie w naszej modlitwie, miłosierdziu i poście.

Franciszek zauważył, że popiół uwypukla nicość, która kryje się w gorączkowym poszukiwaniem nagród doczesnych. Nie jesteśmy na tym świecie, aby uganiać się za wiatrem. Nasze serca pragną wieczności. Wielki Post jest czasem danym przez Pana, abyśmy odżyli, zostali uzdrowieni wewnętrznie i podążali ku Wielkanocy, ku temu, co nie przemija, ku nagrodzie u Ojca.  

Papież – Bóg pozwala odnaleźć się w ukryciu

„Pokorna modlitwa, odmawiana «w ukryciu», w zaciszu swego pokoju, staje się sekretem sprawiającym rozkwit życia na zewnątrz. Jest to serdeczny dialog uczuć i zaufania, który pociesza i otwiera serce. Szczególnie w tym okresie Wielkiego Postu módlmy się, patrząc na Krucyfiks: pozwólmy, by ogarnęła nas poruszająca czułość Boga i włóżmy w Jego rany, rany nasze i świata – podkreślił Papież. – Nie pozwólmy, bo ogarnął nas pośpiech, trwajmy przed Nim w milczeniu. Odkryjmy na nowo znaczenie zażyłego dialogu z Panem. Bóg bowiem nie lubi rzeczy spektakularnych; lubi natomiast pozwalać odnaleźć się w ukryciu. Jest to «tajemnica miłości», daleka od wszelkiej ostentacji i uderzających tonów.“

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że prawdziwa modlitwa powinna przełożyć się na miłosierdzie. Ono wyzwala od niewoli nas samych i przynosi wewnętrzną radość obecną w dawaniu. Post z kolei uwalnia od poszukiwania dobrego samopoczucia za wszelką cenę. Powinniśmy pościć nie tylko od jedzenia, ale od wszystkiego, co uzależnia, co konkretnie dotyka naszego życia.

Papież – sięgajmy po broń ducha w błaganiu o pokój

„O ile jednak modlitwa, miłosierdzie i post muszą dojrzewać w ukryciu, to ich skutki nie są ukryte. Modlitwa, miłosierdzie i post nie są lekarstwami tylko dla nas, lecz dla wszystkich: mogą zmienić historię. Głównie dlatego, że ci, którzy doświadczają ich skutków, niemal nie zdając sobie z tego sprawy, przekazują je innym. Przede wszystkim zaś, ponieważ modlitwa, miłosierdzie i post są głównymi sposobami, dzięki którym Bóg może wkraczać w nasze życie i w życie świata – podkreślił Papież. – Są bronią ducha i to za ich pomocą w tym dniu modlitwy i postu za Ukrainę błagamy Boga o pokój, którego ludzie nie są w stanie zbudować o własnych siłach.“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda