Papież wspomniał także o Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. W poniedziałek obchodziliśmy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Objawiając się w Polsce, w Gietrzwałdzie, Matka Boża poleciła: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec”. Zapewniała, że łaski wyproszone przez tę modlitwę będą zbawienne i doprowadzą ludzi do szczęścia w niebie. Pamiętajcie o tym szczególnie teraz, w październiku, w miesiącu Różańca świętego. Przez wstawiennictwo Maryi, Pośredniczki łask, wypraszajcie pokój dla świata, mądrość dla rządzących oraz wiarę i jedność dla rodzin. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry, dobrze pamiętamy z Dziejów Apostolskich postać św. Pawła. Na wstępie Księga przedstawia go jako „młodzieńca, zwanego Szawłem” (Dz 7,58), który zgadza się na śmierć Szczepana, porywa chrześcijan, wtrąca ich do więzień, prześladuje. Swoje zdolności, energię i gorliwość kieruje na zniszczenie Kościoła. Spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym, który objawia mu się na drodze do Damaszku, staje się dla Szawła momentem jego nawrócenia i przemiany. Od Ananiasza, członka wspólnoty chrześcijańskiej w Damaszku przyjmuje chrzest i z odwagą głosi orędzie Chrystusa. Nie zważając na trudy i cierpienia zaniesie imię Jezusa „do pogan i królów, i synów Izraela” (Dz 9,15). Z zatwardziałego prześladowcy staje się gorliwym świadkiem Chrystusa i Jego Ewangelii. Niech przemiana, jaka dokonała się w życiu Szawła z Tarsu będzie dla nas przypomnieniem o potrzebie ciągłego nawrócenia się i odważnego wyznawania wiary.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: uczestniczki pielgrzymki kobiet z diecezji łowickiej, uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach, młodzież ze szkoły Księży Salezjanów z Poznania, pielgrzymi z parafii z parafii Najświętszej Rodziny ze Szczecina, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Żarskiej Wsi (diec. legnicka), z parafii św. Wojciecha z Bobowa (diec. pelplińska), z parafii NMP Królowej Polski z Zembry (diec. siedlecka), z Sanktuarium Św. Ojca Pio z Warszawy, policjanci Garnizonu Podlaskiego, pracownicy Poczty Polskiej z Olsztyna, chór „Cantata” z Opola Lubelskiego, grupa polonijna z parafii św. Turybiusza z Chicago (USA), pielgrzymi z Polskiej Misji Katolickiej z Berlina oraz grupa międzyparafialna z Biura CARITAS z Włocławka.