Papież przypomniał, że Jezus błogosławionymi, a więc szczęśliwymi nazywa tych, którzy są ubodzy, głodni, uciskani, prześladowani. Przyczyną tego paradoksalnego szczęścia jest to, że Bóg jest blisko nich i podejmuje działania, aby ich wyrwać ze zniewolenia. Natomiast „biada”, skierowane do bogatych, sytych, tych, którzy się śmieją i są uwielbiani przez ludzi, ma na celu przebudzenia ich z iluzji egoizmu i otwarcia na logikę miłości.
“Zatem dzisiejsza karta Ewangelii zachęca nas do refleksji nad głębokim sensem wiary, która polega na całkowitym zaufaniu Panu. Chodzi o zburzenie bożków doczesnych, aby otworzyć serce na Boga żywego i prawdziwego. Jedynie On może dać naszemu życiu tę tak pożądaną, a trudną do osiągnięcia pełnię – podkreślił Ojciec Święty. – Także dzisiaj bowiem, jest wielu takich, którzy przedstawiają się jako szafarze sukcesu: obiecują szczęście w krótkim okresie, wielkie zyski w zasięgu ręki, magiczne rozwiązania każdego problemu, i tak dalej. I łatwo tutaj popaść, nie zdając sobie z tego sprawy, w grzech przeciw pierwszemu przykazaniu: bałwochwalstwo, zastępując Boga bożkiem. Bałwochwalcy i bożki zdają się być sprawami z innych czasów, ale w istocie pojawiają się w każdym!”
Papież dodał, że bycie błogosławionymi możliwe jest wtedy, gdy człowiek staje po stronie Boga.
“Jesteśmy powołani do szczęścia, by być błogosławionymi i jesteśmy nimi już teraz, na ile stajemy po stronie Boga, Jego królestwa, po stronie tego, co nie jest ulotne, ale trwa na życie wieczne. Jesteśmy szczęśliwi, jeśli uznajemy siebie za potrzebujących wobec Boga i jeśli, tak jak On i z Nim jesteśmy blisko ubogich, dotkniętych cierpieniem i głodnych – zaznaczył Papież. – Stajemy się zdolnymi do radości za każdym razem, gdy posiadając dobra tego świata, nie czynimy z nich bożków, którym trzeba zaprzedać naszą duszę, ale jesteśmy zdolni do dzielenia się nimi z naszymi braćmi.
Papież prosi o modlitwę w intejci spotkania na temat ochrony małoletnich
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Papież poprosił o modlitwę w intencji spotkania przewodniczących episkopatów z całego świata na temat ochrony małoletnich w Kościele, jakie w najbliższy czwartek (21.02.) rozpocznie się w Watykanie. Dodał, że zorganizował je jako wyraz wielkiej odpowiedzialności duszpasterskiej wobec pilnych wyzwań naszych czasów.