Papież: ewangelizując pamiętajmy o ludziach krzyżowanych dzisiaj

Ewangelizacji nigdy nie prowadzi się jako soliści, lecz zawsze w komunii, w Kościele. Papież mówił o tym w kolejnej katechezie poświęconej gorliwości apostolskiej. Przywołał postać św. Daniela Comboniego, wielkiego apostoła Afryki w czasach, gdy kontynent ten był naznaczony koszmarem niewolnictwa. Ojciec Święty przypomniał, że obecnie jesteśmy świadkami kolonializmu gospodarczego. Zaapelował, by nie dusić Afryki, jak ziemi, którą należy jedynie plądrować.

W swym rozważaniu Papież przypomniał, że św. Daniel zrozumiał, że niewolnictwo społeczne jest zakorzenione w głębszej niewoli, niewoli serca, niewoli grzechu, z której wyzwala nas Pan. Dlatego jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do walki z wszelkimi formami niewolnictwa, które także dziś nie należy do przeszłości.

Papież – pamiętajmy o krzyżowanych dnia dzisiejszego

„W Afryce tak umiłowanej przez Comboniego, dziś rozdartej wieloma konfliktami, «po kolonializmie politycznym rozpętał się równie zniewalający «kolonializm gospodarczy» To dramat, w obliczu którego świat bardziej rozwinięty gospodarczo, często zamyka oczy, uszy i usta. Dlatego ponawiam mój apel: «Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować» – mówił Papież. – Marzeniem Comboniego jest Kościół, który jest wspólną sprawą z ukrzyżowanymi w dziejach, aby wraz z nimi doświadczyć zmartwychwstania. W tym momencie historii daję wam radę. Pamiętajcie o ukrzyżowanych dzisiejszego dnia: mężczyznach, kobietach, dzieciach, osobach starszych, wszystkich, którzy są krzyżowani przez historie niesprawiedliwości i dominacji. Myślmy o nich i módlmy się. Jego świadectwo zdaje się powtarzać nam wszystkim w Kościele: „Nie zapominajcie o ubogich, kochajcie ich, ponieważ w nich jest ukrzyżowany Jezus, w oczekiwaniu na zmartwychwstanie”. Nie zapominajcie o ubogich, ponieważ to oni otworzą wam drzwi Nieba.“

Papież przypomniał, że św. Danielowi zależało na zbawieniu Afryki. Dążył do odnowy misyjnej dzięki zaangażowaniu tamtejszych chrześcijan. Wspierał lokalne duchowieństwo i promował świecką posługę katechetów. Jego gorliwość rodziła się z radości Ewangelii i czerpała z miłości Chrystusa. W swej pasji ewangelizacyjnej nigdy nie działał w pojedynkę, lecz zawsze w Kościele.

Papież – ewangelizacja kultury i inkulturacja Ewangelii idą w parze

„Św. Daniel pragnął uczynić wszystkich chrześcijan czynnymi uczestnikami działań ewangelizacyjnych. W tym duchu myślał i działał w sposób integralny, angażując lokalne duchowieństwo i promując świecką posługę katechistów. W ten sposób pojmował również rozwój ludzki, troszcząc się o sztukę i wykształcenie zawodowe oraz wspierając rolę rodziny i kobiet w przemianie kultury i społeczeństwa – mówił Ojciec Święty. – Jakże jest ważne, także dzisiaj, by sprawiać postęp wiary i rozwój ludzki w warunkach misyjnych, zamiast przeszczepiać zewnętrzne modele lub ograniczać się do jałowej opieki społecznej. Nie wprowadzajmy zewnętrznych modeli. Kultura danych narodów jest drogą ewangelizacji. Ewangelizacja kultury i inkulturacja Ewangelii idą w parze.“

Papież do Polaków: nie zapominajmy o ubogich

Papież zachęcił Polaków, by nie zapominali o ubogich. Mówił o tym pozdrawiając pielgrzymów uczestniczących w audiencji środowej. Na Plac św. Piotra przybyło kilka tysięcy wiernych z całego świata.

„Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w szczególności grupę osób niepełnosprawnych z warsztatu terapii zajęciowej Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie wraz z opiekunami – mówi Franciszek. – Św. Daniel Comboni był człowiekiem rozmiłowanym w Bogu i braciach. Dziś apeluje do nas, byśmy nigdy nie zapominali o ubogich, lecz kochali ich, ponieważ w nich jest obecny Jezus ukrzyżowany, oczekujący na zmartwychwstanie. Z serca wam błogosławię.“

Franciszek zaapelował o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. „Trwajmy zjednoczeni w bliskości i modlitwie za drogą udręczoną Ukrainę” – zachęcał. Poprosił też o modlitwę za prezydenta Włoch, Giorgio Napolitano, którego stan zdrowia jest poważny, aby ten sługa ojczyzny zaznał pocieszenia.

Beata Zajączkowska – Watykan
Za: vaticannews.va

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia