Charyzmat, który przejęliście po waszym założycielu, św. Kamilu de Lellis, idzie w dwóch kierunkach: bezpośrednia służba ludziom chorym, szczególnie tym najbiedniejszym, zarówno w ich potrzebach fizycznych, jak i duchowych, oraz uczenie innych, jak najlepiej pomagać potrzebującym – powiedział Papież do rodziny kamiliańskiej, których członków przyjął na audiencji.
Franciszek przypomniał, że każdy charyzmat, który pochodzi od Ducha Świętego ma sens o tyle, o ile dzieli się go z innymi. Jeżeli jest zachowywany dla siebie, to rodzi się pytanie, czy jest autentyczny i czy jest wiernie przeżywany. Zachęcił więc rodzinę kamiliańską, aby przeżywała otrzymany charyzmat w duchu profetycznym, czyli w sposób otwarty na nowe formy apostolatu i w duchu odczytywania znaków czasu oraz potrzeb świata i Kościoła.
Odnosząc się do poszczególnych wspólnot zbudowanych na kamiliańskim charyzmacie – zakonników i zakonnic, świeckich osób konsekrowanych oraz świeckich – Franciszek zaznaczył, że każda z nich ma swoje jedyne i niepowtarzalne powołanie, realizowane w różnych kontekstach kulturowych, historycznych, geograficznych. W centrum jednak, jako nieustające źródło światła i inspiracji, pozostaje charyzmat podstawowy. Dlatego poszczególne dary należy postrzegać jako ubogacenie wszystkich i realizację tej samej misji: świadczenia w każdym czasie i miejscu o miłosiernej miłości Chrystusa do osób chorych.