Papież do franciszkanów: ubodzy są waszymi nauczycielami

„Zachęcam was do wyjścia na spotkanie mężczyzn i kobiet cierpiących na ciele i na duszy, do ofiarowania im swojej pokornej i braterskiej obecności, bez wielkich słów, ale przez poczucie bliskości” – napisał Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników franciszkańskiej kapituły generalnej, która odbywa się w Rzymie. 118 braci kapitulnych to w większości prowincjałowie i kustosze poszczególnych jednostek zakonu z całego świata.

Ojciec Święty zachęcił franciszkanów do wrażliwości na nasz wspólny dom, który cierpi z powodu nadmiernej eksploatacji bogactw naturalnych, co prowadzi do bogacenia się nielicznych i nędzy wielu. „Postępujcie jako ludzie dialogu, starajcie się budować mosty, a nie mury, ofiarowujcie dar braterstwa światu, który z trudem odnajduje się jako wspólny projekt. Bądźcie ludźmi pokoju i pojednania. Tych, którzy sieją nienawiść, podziały i przemoc, wzywajcie do nawrócenia. Wszystkim ofiarowujcie nadzieję, która rodzi się z prawdy, sprawiedliwości i przebaczenia” – napisał Franciszek.

Podkreślił, że u podstaw duchowości franciszkańskiej leży okazywanie miłosierdzia najmniejszym i cierpiącym. Przypomniał, że nawrócenie Franciszka dokonało się właśnie poprzez jego spotkanie z Chrystusem w trędowatym. „Bóg wciąż działa przez ubogich. Odnowa wizji waszego powołania, przypływ świeżej duchowej energii, może zacząć się właśnie od kontemplacji osób zepchniętych na margines, które są znakiem, niemal sakramentem obecności Boga. Nie zapominajmy, że odnowione spojrzenie, zdolne otworzyć nas na Boże obietnice, otrzymujemy dzięki bliskości z ubogimi, ofiarami współczesnego niewolnictwa, uchodźcami i wykluczonymi tego świata. Oni są waszymi nauczycielami. Obejmijcie ich tak, jak zrobił to św. Franciszek!” – napisał Ojciec Święty.

Zgodnie z franciszkańskim prawem kapituły generalne, podczas których wybiera się przełożonego generalnego zakonu, odbywają się co 6 lat. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2005 r. w Asyżu. Wówczas generałem został wybrany Amerykanin, o. Michael Perry, który stał się 120. następcą św. Franciszka. Podczas obecnej kapituły franciszkanie wybrali na swojego przełożonego Włocha, urodzonego w Rzymie o. Massima Fusarelliego, który do tej pory pełnił obowiązki prowincjała w Lacjum i Abruzji.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Za: www.vaticannews.va

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025