„Bądźcie prorokami komunii, dając świadectwo Ewangelii Opatrzności, dzieląc się z najuboższymi, przeciwstawiając się kulturze odrzucenia i obojętności” – powiedział Papież do uczestników kapituły Ubogich Sług i Służebnic Opatrzności Bożej. Zgromadzenia są powołane do ożywiania w świecie wiary w Boga Ojca oraz synowskiego zawierzenia jego Opatrzności.
ranciszek zwrócił uwagę, że podczas publicznej działalności Jezus szczególnie pragnął, aby Ojciec był znany i jego dobroć była odczuwalna. To dążenie wypełniało również serce św. Jana Calabrii, założyciela obydwu wspólnot, który postanowił pójść tą drogą w towarzystwie najuboższych, ostatnich, odrzuconych przez społeczeństwo nazywając ich „perłami”. Ojciec Święty zauważył, że charyzmat pójścia na peryferie, aby ukazywać ojcowskie i macierzyńskie oblicze Boga, należy odczytywać dzisiaj z twórczą wiernością.
„Powiedziałbym, że kultywowanie zaufania do Bożej Opatrzności razem z ubogimi czyni was rzemieślnikami «kultury opatrzności»: to jest bardzo ważne! Nie należy gubić tego wymiaru. Ta kultura opatrzności, którą postrzegam jako antidotum na kulturę obojętności, niestety rozpowszechnioną w społeczeństwach tak zwanego dobrobytu – zauważył Papież. – W rzeczywistości chrześcijańska duchowość opatrzności nie jest fatalizmem, nie oznacza oczekiwania, że z nieba spadnie deszcz rozwiązań problemów i potrzebnych nam dóbr. Nie. Przeciwnie, oznacza to staranie się, by w Duchu Świętym upodobnić się do naszego Ojca Niebieskiego w trosce o Jego stworzenia, zwłaszcza te najsłabsze, najmniejsze; oznacza to dzielenie się z innymi tym, co mamy, aby nikomu nie zabrakło tego, co konieczne. Jest to postawa troski, bardziej niż kiedykolwiek potrzebna, aby przeciwstawić się postawie obojętności.“
Ojciec Święty zaznaczył, że istotnym aspektem „proroctwa komunii” jest dzielenie się z innymi. Życzył również obydwu wspólnotom rozwijania braterskiej i synodalnej posługi na geograficznych oraz egzystencjalnych peryferiach ukazując czułość Bożego oblicze bez uprzedzeń i wykluczania. Franciszek zachęcił zgromadzenia zakonne do radosnego dawania świadectwa: z prostotą, pokorą, odwagą oraz wielkim poczuciem człowieczeństwa.
Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan
Za: Vatican News