Papieskie rekolekcje: widzieć Boga w świecie

Ojciec Święty jest na wielkopostnych rekolekcjach. Zgodnie z tradycją tego pontyfikatu, odbywają się one w ośrodku rekolekcyjnym w Aricci pod Rzymem. Papieżowi towarzyszy 65 współpracowników z Kurii Rzymskiej. Codziennie wysłuchują dwóch nauk, które w tym roku głosi włoski benedyktyn Bernardo Gianni.

Z miłością Kościoła i jego świętością świat może i powinien na nowo zapłonąć ogniem miłości. I to jest mój wkład, który pragnę pozostawić w waszych sercach, aby nasze zaangażowanie duszpasterskie, nasze towarzyszenie ludziom, którzy zostali powierzeni nam przez Pana, naprawdę stało się żywym ogniem naszych pragnień i powrotem do bycia pięknym miejscem pokoju, sprawiedliwości, harmonii – to słowa tegorocznego rekolekcjonisty papieskiego wypowiedziane w czasie pierwszej konferencji.

Benedyktyński opat Bernardo Fancesco Maria Gianni zaznaczył, że na współczesny, otaczający nas świat musimy spojrzeć wzrokiem wiary, nawet jeżeli jest w nim tyle popiołu, prochu, bierności, bez prawdziwego życia. Spojrzenie takie jest potrzebne, aby móc na nowo rozpalić w nim ogień miłości, dać mu nowe ewangeliczne życie w Chrystusie. Stąd musi ono nieść znaki paschalne, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, który poprzez nie czyni nasze człowieczeństwo nowym.

„Naszym życiem, nadzieją, przyszłością jest Jezus – powiedział włoski benedyktyn. – «Życie konsekrowane jest w Kościele wizją profetyczną, spojrzeniem, które widzi Boga obecnego w świecie, nawet jeżeli wielu nie jest o tym przekonanych». Tak mówił Papież Franciszek na Mszy dla osób zakonnych. Uważam jednak, że to słowa, które mogą być ważne dla nas wszystkich”.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Za: www.vaticannews.va


Papież i Kuria Rzymska rozpoczynają rekolekcje

Poszukiwanie Boga w świecie przez pryzmat własnego doświadczenia życia monastycznego zaproponuje papieżowi i członkom Kurii Rzymskiej włoski benedyktyn o. Bernardo Francesco Maria Gianni, który w tym roku będzie im głosił rekolekcje wielkopostne. Będzie im przyświecało hasło: „«Miasto płomiennych pragnień». Spojrzenie i gesty wielkanocne w życiu świata”. Rekolekcje, które – wzorem lat ubiegłych – będą się odbywały w Domu Boskiego Mistrza w miasteczku Ariccia koło Rzymu, potrwają od 10 do 15 marca.

Na zakończenie południowego spotkania na Placu św. Piotra na modlitwie Anioł Pański Franciszek poprosił wiernych, by pamiętali w modlitwie o nim i jego współpracownikach z Kurii Rzymskiej, rozpoczynających tydzień rekolekcji. Ich rytm wyznaczają codzienna Eucharystia, dwie medytacje, nieszpory i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Tegoroczny rekolekcjonista jest opatem słynnego florenckiego klasztoru benedyktynów z Góry Oliwnej – San Miniato al Monte. W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział, że właśnie codzienne życie mnichów wraz z wierszami włoskiego poety Mario Luziego stanowiło dlań główną inspirację w przygotowaniu jego rozważań wielkopostnych.

“Temat wypłynął na modlitwie i medytacji. Stwierdziłem, że oddaje on najlepiej moje życie, które jako zakonnik przeżywam w klasztorze ukierunkowany na Boga, ale też na miasto, które cały czas obecne jest w naszym spojrzeniu” – wyznał o. Gianni. Uznał, że “pożyteczne może być monastyczne odczytanie tego napięcia między naszym sercem zakorzenionym w Panu, w służbie, liturgii, życiu braterskim i w pracy, co stanowi zasadniczy rys doświadczenia benedyktyńskiego, a tym spojrzeniem skierowanym na miasto”.

Zakonnik przywołał piękne, jak to określił, refleksje Franciszka z jego encykliki «Evangelii gaudium» na temat poszukiwania Boga właśnie w mieście.

“Dlatego pomyślałem, że będzie to klamra doskonale spinająca oczekiwania papieża i jego współpracowników, którzy nie są przecież mnichami, z doświadczeniem mojego życia monastycznego”.

Mario Luzi (1914-2005), do którego utworu „Po to tutaj jesteśmy” („Siamo qui per questo”) i niektórych innych wierszy będzie się odwoływał przez te dni rekolekcjonista, przez całe życie związany był w Florencją. W jego poezji znajduje się wiele odwołań do religii (nie tylko katolickiej), a także do współczesnej historii Włoch. W 1999 r. na zaproszenie Jana Pawła II napisał rozważania do Drogi Krzyżowej w Koloseum. Jedną ze swych sztuk poświęcił zamordowanemu przez mafię proboszczowi z Palermo, bł. Józefowi Puglisiemu.

Za: ekai.pl

Wpisy powiązane

Michalickie misje w Zambii

Odznaczenie dla ks. Jana Wojczyńskiego SChr

Kamerun: nowy kościół marianów – sanktuarium św. Jana Pawła II