Panama – Na ŚDM 2019 w Panamie zrodziło się “Pokolenie Laudato Si’”

W piątek, 25 stycznia, w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie zostało oficjalnie powołane do życia “Pokolenie Laudato Si’” (Laudato Si’ Generation). Stanowi ono młodzieżową gałąź Global Catholic Climate Movement (Światowego Ruchu Katolików na rzecz Ochrony Klimatu), dążącą do stania się ruchem młodzieżowym o zasięgu światowym, ukierunkowanym zwłaszcza na kwestię “sprawieliwości klimatycznej”. “Don Bosco Green Alliance” i Salezjański Ruch Młodzieżowy (MGS) są członkami założycielami “Pokolenia Laudato Si’”.

Carina Baumgartner i Julia Marion Kerschhofer z austriackiego MGS wystąpiły w roli salezjańskich reprezentantek ogłaszających powstanie “Pokolenia Laudato Si’” z głównej sceny ŚDM. “To prawdziwie radosna dla mnie chwila, zwłaszcza dlatego, że reprezentowałam MGS. Jestem dumna, że należę do ‘Pokolenia Laudato Si’” – stwierdziła Julia Marion Kerschhofer.

“Miałyśmy możliwość przekazania przesłania Laudato Si’ młodym z całego świata i zachęcenia ich do przyłączenia się do Pokolenia Laudato Si’. Kluczowym momentem był wielki uścisk, o wymiarze światowym, o który poprosiłyśmy wszystkie osoby. Połączył on wszystkich ludzi z wielu różnych miejsc w imię jednej misji: zatroszczenia się o nasz wspólny dom” – Carina Baumgartner.

Julia, kierując przesłanie do MGS z całego świata, powiedziała: “‘Laudato Si’ jest czymś, o czym wszyscy powinni myśleć. Nasza planeta potrzebuje zmiany i to teraz! Każdy może wnieść swój wkład, mały lub wielki”.

“To my, ludzie młodzi, mamy siłę, odwagę i kreatywność, aby coś zmienić. Niech MGS nie czeka na innych, ale będzie przykładem jako ‘Pokolenie Laudato Si’” – powiedziała w swoim przesłaniu Carina.

“‘Don Bosco Green Alliance’ bardzo cieszy się, że może być członkiem założycielem ‘Pokolenia Laudato Si’. Ludzie młodzi silnie odczuwają naglącą potrzebę odpowiedzi na kryzys ekologiczny i my, salezjanie, musimy wesprzeć ich wysiłki” – oświadczył ks. Savio Silveira, salezjanin, rzecznik tej salezjańskiej organizacji pozarządowej.

Ks. Joshtrom Kureethadam, salezjanin, koordynator sektoru “Ekologia i stworzenie”  przy Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, pochwalił tę nową inicjatywę: “‘Pokolenie Laudato Si’ jest podstawowym ruchem młodzieżowym, który zatroszczy się o nasz ‘wspólny dom’”. Zaś ks. Ambrose Pereira, salezjanin, z Papui-Nowej Gwinei, powiedział w Panamie: “Czymś wspaniałym jest entuzjazm, z jakim angażują się  ludzie młodzi, poszukując rozwiązań dotyczących ochrony naszego wspólnego domu. Nie chodzi tutaj tylko o deklaracje, ale o konkretne działanie”.

(ANS – Miasto Panama)

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie